10 Ocak 2015 Cumartesi

Cumhurbaşkanlığı Sarayı


       Siyaset konuşmayı ülke olarak pek severiz. Herkesin olağan dışı bir ilgisi vardır siyasete. Ama son yıllarda AKP ile yaygınlaşmasına kadar da aktif siyasetten herkes uzak dururdu. Allahtan AKP bir nebze olsun yaygınlaştırdı siyaseti.

       Siyaset içerikli yazı için iyi bir giriş oldu sanırım. Şimdi gelelim içeriğe. Vakti zamanında hollandalı olarak bilinen metrobüsler vardı. Unutkanlık konusunda harika bir geçmişi olan toplumumuz içerisinde hatırlamayanlar olabilir. Tepav harika dokümanlar oluşturmakta ve yayınlamakta. Takip etme şansı olanlar için güzel mecra. Phileas'ı hatırlayan var mı? diye metrobüsleri ve onun üzerinden son günlerde gündeme gelen çürümeye bırakılan marmaray trenlerinden bahseden paylaşımları oldu. Yazının başlıkla olan alakasına buradan geçiş yapacağım. Hollandalılardan vakti zamanında 50 tane alındığını ve şu an metrobüs hattının 460 adet araç içerdiği belirtiliyor. Ve ilk siparişten sonra başka hollandalı alınmamış. Tabi bu başka bir eleştiri yazısı konusu olabilir. Asıl mesele 460 adet aracın tahmini maliyeti. Kime sorsanız araç başı en fazla 500.000 TL civarı olduğunu söyler. Bende benzer bir tahminde bulunuyorum ve kabaca 300.000.000 TL civarı bir demirbaş maliyeti olduğunu hesaplıyorum. Tabi bunun şoföründen araç bakım ekiplerinden garajlara kadar ciddi altyapı lazım. Ki 500.000.000 TL ye tamamlayalım. 
Metrobüs Çilesi

      Haberleri, kaynakları ve üsteki fotoğrafta da yeterliliği paylaşmış olduk. Günün farklı saatlerinde metrobüs kullanmış birisi olarak belli saatler dışında üstte ki görüntünün pek zuhur etmediğini belirtmekte fayda var. Lakin o belli saatler var ya o belli saatler her durak üstte ki fotoğraftan beter olabiliyor. Konu ve başlık bağlantısını zirveye çıkarmanın tam zamanı. Cumhurbaşkanlığı sarayının maliyeti 1.370.000.000 TL imiş. Tamam toplum olarak ihtişamı severiz farklı ülke yetkililerini şaşalı bir yerde ağırlamak hoşumuza gider. Ama o baştaki bir kalsında devamında ki 370.000.000 i bari böyle şeylere harcasak da güne başlamak biraz olsun insanca gelse metrobüs kullanıcılarına. Tabi birde o malum saatlerde E-5 i kullanan yabancı ülke yetkilileri Sarayımıza (!) giderken o hallerimizi de görmese. 

      Ya bak yine boş boş konuştum. E-5 İstanbul da Saray Ankara da. Bekleme yapmayın devam edin siz en iyisi...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder