12 Ocak 2015 Pazartesi

Avrupa Birliği Nedir?    Ülke olarak Avrupa Birliği'ne ( AB ) girmek konusunda sürekli değişken fikirlere sahibiz. Yapılan araştırmalar Birliğe girme konusunda değişkenlik göstermekte. Bu değişkenlik genellikle siyaset adamlarımızın söylemleri, açıklanan ilerleme raporları yada tarafımıza yöneltilen olumsuz eleştirilerden kaynaklanmakta. Ve bu durumun sebebi Avrupa Birliği'nin ne olduğunu bilmememizden kaynaklanıyor. Zira biz Avrupa Birliği'ni eski şekli olan ekonomik birlik olarak düşünüyoruz. Girme konusunda talebimizin altında yatan yegane sebepte refah seviyemizi arttırma isteğimiz. 

   Avrupa Birliği ile ilgili detaylı bilgi mevcut. Konumuz zaten kuru bilgi değil. Eğer AB'ye dahil olursak bizi nelerin beklediği hakkında. Bu alanda da AB müktesebatını iyice irdelemek gerekli. Yani konu malumunuz üzere tek bir yazıda incelenmeyecek kadar detaylı. Ama Birliğe dahil olmanın sonuçlarından yada şartlarından birisi artık iç işlerinize birilerinin karışmasına izin vermenizdir. Merkez Bankası'nın para basıp basmamasına bile karışılmasını kabul etmeniz anlamına gelir. Yani cebinizde ki parayı harcayıp harcamamak hususunda müdahale kapısı açılır. 

   Kuzey Kıbrıs Rum Kesimi'nin içinde bulunduğu mali kriz malum. Bu sebeple hali hazırda mercek altında olan ülke ekonomisi farklı konularda da müdahalelere maruz kalmakta. Hava yolları şirketine ülke yönetiminin verdiği paranın haksız rekabet sebebiyle geri alınması istenmekte. Ve bunun neticesinde hava yolları şirketi kepenklerini kapatmakta. 

İstikbal Göklerdedir
    Neyi ne için istediğimizi ve sonuçlarında ne ile karşı karşıya kalacağımızı daha iyi öğrenmemiz gerekmekte. Zaten son dönemlerde AB ile olan üyelik ilişkileri hakkında daha mesafeli davranılmasına cesaret veren bu ve bunun gibi sebepler ziyadesiyle mevcut. 

     Siyaset üstü davranmak diye bir terim vardır. Ülkemizde uzun yıllar siyasi dengeler oturmadığı ve siyasi görüşler sürekli savrulduğu için siyaset üstü davranmak mümkün olmadı. Zira çok partili dönem başladıktan sonra darbeler ve darbe girişimleri dengeleri sürekli değiştiren başlıca unsurdur. Son yıllarda AKP iktidarı ile seçimleri zaten kazanırım inancına dayansa da popülist davranışlardan biraz olsun uzak kalınmış ve siyaset üstü gelecek planları yapılmaya başlanabilmiştir. Türk halkı olarak bizde artık siyaset üstü düşünmeye geçmeliyiz. Dönemin siyaset adamları ve partileri illa ki değişecekler. Ama bu topraklar ana babamızdan çocuklarımıza bırakacağımız miraslarımız. Onu ne kadar daha iyi bırakacağımız bu geçişe bağlı. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder