17 Temmuz 2014 Perşembe

Tıpış Tıpış Ne Demek Oluyor ?


     Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir kolu batı da diğeri doğu da olan arada kalmışlığı yaşayan bir ülkedir. Zira Doğu da olan her olaydan ( Doğu derken Orta Doğu ve Kafkaslar gibi yorumlanabilir ) doğrudan etkilenir Batı da olanlardan da etkilendiği gibi. Filistin olayı Avrupa için bir haber niteliğinden öteye geçmezken Türkiye'nin ana gündemini oluşturabilir. Fransa Devlet Başkan'ı seçimi Irak için pek bir anlam ifade etmezken Türkiye'nin öncelikleri arasında yer alır. Her öğrencinin okul hayatı boyunca en çok duyduğu jeopolitik konum bu durumun temek etkeni olarak düşünülebilir. Ama daha da önemlisi yüzünü ve sırtını tarihten gelen bağlar sebebiyle de bir tarafa dön(e)memiş olmasıdır. Üstelik bu durum sadece ülke gündemini de etkileyen bir olguda değildir. 

Cumhurbaşkanlığı Adayları

     Ana muhalefet partisi lideri Kemal KILIÇTAROĞLU'nun Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yaptığı açıklama bu bağlamda değerlendirilmelidir. Demokrasinin, Laikliğin ve kişi hürriyetinin tek savunucusu olduğunu iddia eden bir parti liderinin seçmenlerine " Tıpış tıpış gidip oyunuzu kullanacaksınız ve Ekmeleddin İHSANOĞLU'na


vereceksiniz  " şeklinde bir telkinde, diktede yada emirde bulunması ciddi bir kişilik karmaşasının güzel bir örneğidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin arada kalmışlığının siyasete zuhur edişini ispat adına başka bir örnek verilmesine gerek bırakmayacak bir olaydır.

     Burada parti yada kişileri kötülemek gibi bir gaye güdülmediğini belirtmek gerekmekte. Zira iktidar yada muhalefet liderleri rakiplerini sık sık çeşitli ithamlarla eleştirmekteler. Ama iktidar partisinin maruz kaldığı tek adamlık yada diktatörlük yakıştırmaları daha ciddiye alınası bir vaziyette olduğu günlerde bu çıkışın muhalefet partileri ve adayı için çok talihsiz bir durum olduğu da çok açık. Yani kasıtlı bir eylem olmadığını anlık bir tepki olduğunu kabul etmek yerinde bir karar olacaktır. Benzer açıklamaları iktidar partisi lideri Recep Tayip ERDOĞAN'ın da yaptığı düşünüldüğünde tablo daha netleşmekte. " Ananı da al git " herkes tarafından bilinen bir örnek. 

Farklı Kuşaklardan Adaylar
     Demokrasinin ve insana dayalı yönetimlerin daha sağlam yerleşmiş olduğu Batı'dan esinlenen liderlerin daha diktatör ve emir-komuta yapısına sahip Doğu'dan enstantaneler sunduğu ülkede, yetişen üst düzey kişilerin bile adımlarının birisini Doğu da diğerini Batı da tutukları ortada. Demokrasi açılımları, ekonomik atılımlar yada kutuplaşma olaylarını birde arada kalmışlık olgusu çerçevesinde incelemek ve üretilecek çözümlerde göz önünde bulundurmak gerekmekte.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder