5 Haziran 2014 Perşembe

İdealist Kimdir ?   İdealleri uğruna elinden geleni yapan diyebilirim galiba. Pek karşı çıkanda olmaz sanırım. Ama öyle bir yuvarlak cümle kurmuş olurum ki üstüne saatlerce hatta günlerce konuşur tartışırız ama bir sonuca varamayız. Zira elinden geleni yapar tamamen kişiden kişiye değişen bir durumdur. Bin bir gece gibi bir dizi vardı orada çocuğu için gerekli olan para karşılığında bir erkekle cinsel ilişkiye giren kadını hatırlıyorum. Hatta uzanca bir süre gündemde kalmıştı. Neyse bu örnekte olduğu gibi olaylar karşısında elinden geleni yapmakta çerçeve içerisine alınması zor bir konu.

   Peki idealist kime diyeceğiz. İdeali zengin olmak olmamaz mı bir insanın. Peki zengin olmak için yasal boşlukları kullananlar ama yasalara aykırı bir şey yapmadan kısa yoldan zengin olanlar idealist olmaz mı? Yada yasalara da uymadan zengin olanlar idealleri uğruna özverili davranmış olmaz mı? Zira savaşta daha fazla insan ölmesin diye gencecik askerleri bile bile ölüme gönderip hayatlarını ellerinden alanlar idealist oluyor ve savaştan sonra belkide kahraman komutan ilan ediliyor da, hayatta kalan askerlerin paralarını bir şekilde dolandıran idealist olmuyor. Cidden çok karışık konular. Şimdi bu yazdıklarım suçu övmeye bile giriyor olabilir. O sebeple dolandırıcılık her hangi bir şekilde maruz gösterilecek bir suç değildir diyelim de konu tatlıya bağlansın.

Araba Yıkayan Adam

   Çok uç örnekler verdim gibime geldi. O yüzden üstte resmini görmekte olduğumuz konudan ve yazmamı sağlayan olaydan devam edeyim. İnşaat sektöründe şantiyecilik ile uğraştığımdan daha önce ki yazılarımda bahsettiğimi hatırlıyorum. Her neyse yeni bir şantiyeye başlamak üzereyiz. Ekip toplanmakta düzen kurulmakta. Yani pek çok kişi bir birini yeni tanıyor. Ast üst ilişkisinin çizgilerinin belirlendiği bir dönem. Yeni işe başladığınız yada okulun ilk zamanlarını hatırlayın tam o dönem işte.

   Fotoğrafta ki kişi ofislerimizin çay servisini ve temizliğini yapan görevli. Proje müdürü gelir gelmez arabasını yıkayan da o. Yalakalık yaranma kıyak ne derseniz deyin onu yapmakta yani. Ama kilitlendiği hedefte ilerliyor. Şimdi kendi görev tanımı dışında müdür tarafından verilen görevi geri çeviren, yapmamak için mücadele eden kişi idealist olur mu? Eğer o idealist ise müdürü memnun etmek için elinden geleni yapan resimde ki adam neden yalaka olur? Burada bir sonuca varmak için yada okuyanı aydınlığa kavuşturmak maksadıyla yazmıyorum. Sadece her şeyin göründüğü gibi olmadığını toplumun bize kabullendirdiği hususların bakışımızı bozmaması gerektiğini hatırlatmaya çalışıyorum.

   İdealistin Türk Dil Kurumu'nda ki tanımı; Ülkücü. Ülkücü'nün tanımı da; Bir ülküye çıkar gütmeden bağlı olan demek. Yani arabayı yıkayan adam çıkar gütmeden sadece müdürünü memnun etmek istiyor yani ülküsünün peşinde koşuyorsa idealist mi oluyor. Yoksa bu kadar basite indirgemek çeşitli idealist şahsiyetlerle alay ediyormuşum izlenimi mi yaratıyor. Ne demiştim çok karışık konular yani Çetin ALTAN'ın da değdiği gibi enseyi karartmayalım. Ne de olsa her şey olacağına varır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder