14 Ocak 2013 Pazartesi

Reklam gibi Hayatlar     İnsan hayatının özellikle büyük şehirlerde ki insan hayatının reklam filmleri gibi olduğunu iddia ediyorum. Zira reklam gibi hayatlarımız var; sürekli hareket halinde ama aynı şeylerin tekrarından ibaret.

Benzeri olmayabilecek yer: Dünya

     Reklamın ne olduğunu anlatan bir yazı yazmam gerektiğini fark ettim bu arada. Çünkü çok farklı alanlarda reklamlar var. Benim üstte kast ettiğim ise görsel reklamları içermekte. Görsel reklamlar hızlı mesaj vermeye çalışan bir sektördür. Reklamların pahalı olduğu için ve izleyiciyi sıkmamak adına böyle bir yol izlenir. Tek kelime ile müşteriyi yakalamak gereklidir. Kısacık filmlerle tercih sebebi olmak sağlanmalıdır. Kullanıcı feth edilmelidir. Bu yüzden genel olarak ünlüler kullanılır reklamlarda. Sırf daha çabuk iletişime geçebilmek için müşteriyle.

Daha çok ve daha az Renkli ama Aynı
     Görsel reklamlar çok hızlı değişen ama belli bir süre sonra aynısı yayınlanan öğelerdir dedik. Hiç yaşantınızında böyle olduğunu düşündünüz mü? En renkli hayatın bile. Günlük ihtiyaçları karşılamak için gerekli ihtiyaçları kast etmiyorum elbette. Çevresi değişiyor insanın okul, iş, eş gibi sıralarla. Rakamlar değişiyor insanın okul, iş, tatil zamanlarında harcadığı yada kazandığı olarak. Hayatlar değişiyor ama aynı şeylerin tekrarından ibaret oluyor.

     Alış-verişe çıkmak, toplum önünde bulunmak yada sadece yaşamak. Hepsi birbirinin aynısı yada benzeri. Herkes uyuyor sadece uyunulan yer değişiyor, herkes yemek yiyiyor sadece yenilenler değişiyor. Yani kullanılan araçlar değişiyor sadece. Özünde hepsi aynı. Reklamlar gibi hayatlarımız; kimisi daha pahalı kimisi daha ucuz, kimisi daha çok kimisi daha az renkli ama hepsi kendinin tekrarı.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder