15 Mayıs 2012 Salı

Eskişehir de Şampiyonluk Kutlamaları


   Dört ayı aşkın bir süredir Eskişehir de yaşamaktayım. Bu sürede Eskişehir hakkın da yüzeysel gözlemlerimi ara ara da yazdım. Lakin dinlediğim şehir efsanelerinin haddi hesabı yoktu. Yoktu diyorum zira cumartesi akşamı büyük bir kısmının şahidi oldum. Herkesin bildiği gibi 12.05.2012 cumartesi akşamı sezonun şampiyonunu belirleyecek büyük derbi vardı. Müsabakanın sonucunu yada Galatasaray'ın şampiyonluğu hakkında yazacak değilim. Konu Eskişehir de şampiyonluk kutlamaları.

Eskişehir / Kanatlı AVM Önü
    Eskişehir Türkiye de şehir takımının üç büyük takımdan daha fazla taraftarı olan tek şehir. Bu ne demek; Eskişehir de Eskişehirsporu destekleyenlerin sayısı Fenerbahçe, Galatasaray yada Beşiktaşı destekleyenlerden daha fazla. Bu durumda doğal olarak nasıl Kadıköy de Galatasaray şampiyonluk kutlaması yapamıyorsa diğer takım taraftarlarıda Eskişehir de başarılarını kutlayamıyorlar.

   Bu durumu Eskişehir'in toplumsal yapısına bağlamak gerekmekte. Zira şehir halkı kendine özgü, birleştirici, şehir olma bilinci edindirici çıkış noktası olarak futbol takımlarını seçmişler. Nasıl ki diğer şehirler mutfak kültürü, doğal güzelikler, din - inanç gibi çıkış noktaları edinmişlerse Eskişehir de futbol takımını seçmiş.

    Eskişehir'i sevdiğim pek söylenemez. Bu yüzden yanlış bir değerlendirme yapmak istemiyorum ama şehrin ön plana çıkarabilecegi başka bir değeride yok. Anadolu Üniversitesi, genç nüfus, gece hayatı, kurtuluş savaşı dönüm noktası olmak değerlendirilebilecek diğer özgünlükleri. Fakat bu özellikler diğer şehirlerle paylaşılmaya mahkum. Ama şehir takımı taraftarlığı değil. Ve doğru bir tercih yaptıklarınıda söylemek gerek.

    Sonuç olarak siz siz olanu Eskişehir'e yolunuz düşerse forma giymemeye dikkat edin. Başınıza ne geleceği belli olmaz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder