13 Mayıs 2012 Pazar

Anneler Günü   Anneler gününü çok farlı değerlendirmelerle ele almak mümkün. Her özel güne yapılan olumsuzluklar gibi; para tuzağı, dikkat dağıtmak amacı, birilerinin sivri zeka ürünleri yada annelerede bir gün ayarlayalım sebeplerini üretmek mümkün. Ne için böyle bir gün belirlendiğinin tarihçesine gelirsek ( vikipedia ):

Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi. Zamanla başka ülkelere de yayıldı.
Annelere armağan edilen bu özel gün Türkiye'de 1955 yılından bu yana kutlanmaktadır. Türkiye'de Mayıs ayının 2. Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanır. Bu evrensel günde, Dünya'da milyonlarca anne, çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.
'dir.

Annem: Dünyanın En Güzel Varlığıısı
   Ne için, neden, nasıl gibi soruları bir kenara bırakıp, annenin bir birey olmada ki etkinliğinden bahsetmek istiyorum. Bir çocuğun kişiliği oluşurken pekçok etken rol oynar. Hayata geldiği yıl ve dönem, içinde bulunduğu toplumun kültür, dini, genel krakteristik özellikleri, ekonomik koşulları, toplumsal çatışmalar, ailesinin eğitim seviyesi ve bir arada olup olmadıkları sayılabilecek sadece akla gelen ilk birkaç örnek. Ama bir birey kişiliğinin oluşumunda tüm bu etkenlerden temasta olduğu çevre doğrultusunda etkilenir. Yani sefalet içinde ki bir topluma dahil olmasına rağmen zengin bir ailenin çocuğu olması kişinin etkileşimini değiştirir. Arap ülkelerinde ki zengin aile evlatları gibi.


En Sevdiğim "Bana Bakışın"
   Yani esas mesele temas olayı. Nasıl ki bu yazıyı sadece ulaştırabildiklerim okuyor ve biliyorsa kişide çevresinde olup bitenlerde etkilenir. Ve etkilenilecek alanın başlangıç noktası anne vucududur. Hani klasik müzik felan dinletilir ya çocuklara onun gibi. Aile içi şiddet herkesin bildiği gibi anne karnında ki çocuğuda etkiler. Yani annenin etkilendiğinden yediğinden içtiğinden çocukta aynı derecede etkilenmiş olur ve hayat konusunda ki temel bu süreçte atılmış olur.

   Doğumdan sonrada kişiyi etki alanı konusunda yönlendirecek varlık annesidir. Annesinin kendisine çizdiği çerçevede yaşar. Ta ki okul hayatı başlayıncaya kadar. Toplumdan, çevresinden ve diğer insanlardan soyutlanmış çocukların okul hayatına başlarken çektikleri sorunların temelinde yatan konuda budur. Çocuk hayata annesi üzrinden bağ kurmuştur. O olmadan hayat temas edemeyeceği bilinmez bir alandır. Ve bu yüzden okula başlayan çocuklara anneleri ilk birkaç gün eşlik ederler. Bazılarında bu süre uzayabilir. Demem o ki anne bir insanın kişiliğinin oluşmasında ilk günden son güne kadar en etkin varlıktır. Hayat eşinin seçiminde, askerlik hayatına, meslek ve iş yeri seçiminden yaşamı sürdürülecek şehre kadar anne kişinin hayatının büyük bir parçasıdır.

Huzur Senin Diğer Adın
   Konuyu dağıtmadan bitirmek istiyorum. Zira bu durumun etkileri tartışılır. Ama genel olarak aile ve özellikle anneden azade büyüyen bir çocuk hayat konusunda daha gerçekçi olur. Konuyla alakalı Can Dündar'ın Ana ile Oğul yazısını öneririm.  Bu konuyu uzatmadan tüm annelerin anneler gününü kutluyorum. Ve hayatlarımızı şekillendiren varlıklara borcumuzu bir nebze olsun ödememiz gerektiğinin altını çizmek istiyorum.


   PS:   Bu yazıya uzun bir zaman ayırmak isterdim. ama bugün yazmak istemem ve çalışıyor olmamadan dolayı yeterli özeni gösteremedim. Özür dilerim anne...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder