22 Nisan 2011 Cuma

Demokrasi

Demokrasi istediğin olmayınca olaylar çıkarıp isyan dalgaları oluşturmakmış, öğrenmiş olduk.

Okul yıllarında Avrupada Fransız İhtilalinin etkileri öğretilir yada daha doğrusu ezberletilirdi. Ne olacakki bir ülkede ayaklanma olmuş diye düşünürdüm hep hatırlıyorumda. Ortadoğuda olanlar, ülkemize etkileri daha nerelere doğru bir dalgalanma olacak belli değil. Allah sonumuzu hayır eylesin diyelim. Ülkemize döncek olursak Kürt olan 10 milyonun üstünde insanımız var. Yıllarca bir terördür sürdü gitti. Zamanla siyasete bürünmeye çalıştılar. Başarısız olundu sık sık. Ama son yıllarda ciddi bir ilerleme kaydedildiği ortada. Umarım dahada ilerler.

Gelelim asıl konumuza. Şimdi YSK denilen kurumun verdiği bir karar var. Ve bu kararı beğenmeyip sokaklara dökülenler var. Buraya kadar herhangi bir sorun yok. Gösteri hakkını kullanan insanlar. Ama gösteri demek çevrene zarar vermek, insanların hayatlarına kast etmek, saldırmak, kırmak dökmek demek değildir bunu öğrenmesi lazım Kürtlerin artık. İlerleme var dedik ya üstte bunun artık her alanda görünmesi lazım. Ayrıca gösterilerde çocuklar ön plana çıkarılmış. Bir avuç aptaldan başka fikir veren yokmu bu Kürtlere anlam veremiyorum. İyiki bir yasa çıktıda çocuklar artık bu konuda yargılanmıyor. Bir Türkiye vatandaşı hayatını kaybediyor vurgu yapılan nokta hayatını kaybetmesi. O halde bu ülke 30 bin civarı vatandaşını Kürtlerin elindeki silahlardan çıkan kurşunlarla yada mayınlarla kaybetti. Sakat kalanları söylemiyorum bile. Bilmem nerenin başkanı Cumhurbaşkanı ile olan randevusunu silah kullanıldı diye iptal etmiş. Tebrik ediyorum beyfendiyi. Anca bu kadar etkin bir karar alabilirdi. O halde terör örgütü olan PKK yı bu kimliği ile kabul edinceye kadar tüm Kürt kimlikli siyasetçi, iş adamı, öğretim üyesi, hastası, doktoru, memuru neyse kaile alınmasın. Ne dersiniz. Maaşları ödenmesin, hastaneye gidemesin, üniversite yada okula giremesin, siyaset yapamasın. Böyle bir karar ne ise Osman Baydemir di galiba aldığı kararda aynı derecede anlamsızdır.

Şimdi olaylara çift taraflı bakmak lazım. Önce ne olduğunu bileceksin. Bir planın olacak. Herşeye isyan eden hiç bir şey elde edemez. Siz CHP nin iktidar olamasa bile oylarını yükselteceğinden şüphe ediyormusunuz. Etmemenizin sebebi olumlu yada oolumsuz her konuya muhalefet etmekten vaz geçmesidir. Yapıcı muhaefetlik etmeye başlamasıdır. Kürt önde gelenleri artık durup düşünmelidir. Yada Kürt olan Türkiye vatandaşları durup düşünmeli, bu ne amaçları olduğu kimlerle temasta oldukları belli olmayan insanları sorgulamalıdırlar, kimlerin ön planda yer aldıklarını.

Sesini duyurmak için bağırmanın bir anlamı yoktur. Sivrisinek saz, davul zurna az eksik kısımları siz tamamlayın. Sizi duymak istemiyorlarsa ne yapsanız azdır. O yüzden artık siyaset, gösteri, eylem nasıl yapılır hak nasıl aranır öğrenilmeli.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder