16 Şubat 2011 Çarşamba

Öyle bir geçer zamanki...

Atmaya çalışıyorum tembelliği üstümden ama domuz, keçi yok normal grip derken ne olduğu belli olmayan bir hastalık 10 gündür yakamı bırakmadı. Önce bir uzaklaşır gibi oldu ama ardçı sarsıntı gibi bırakmadı yakamı. Ne yapalım biraz daha dikkat edeceğiz artık.

Neler oluyor bu Arap Dünyasına dedirten gelişmeler sürmekte. Tunusta da Mısırda da 6 ay sonrası için yapılıyor çalışmalar. Yıkılan diktatörlerin yerine seçilecekler için hazırlıklar. Gelinen nokta zaten ortada. İyimi kötümü olduğu konusunda çok farklı görüşler var. Genel kanı iyi olduğu ama devamının daha önem taşıdığı ve demokratik rejimlere geçişin zorluklarını içeriyor.

Demokrasiye geçişte karşılaşılacak belirgin sorunlardan ilki halkın düşündüğü tarz bir liderin ön plana çıkmasının zorluğu. Yıllardır süren dikta rejiminde muhalif olmak ve halkın desteğini arkana almak pekte kolay değil. Bu yüzden beklentilerin düşük tutulması daha doğru. İkinci olarak askeri rejimin başa geçtiği Mısırda demokrasiye geçiş şüpheli, geçiş hükümetinin yönettiği Tunusta da ciddi bir siyasi boşluk var. Yani dünya öyle kolay kolay değişmiyor.

Borsaların kapalı, turist ziyaretinin kesildiği ve ekonomik çalışmaların sekteye uğredığı bir ortamda insanların aş - iş beklentisi öyle kolay kolay karşılanamayacak gibi. Bu yüzden Mısırın daha şanslı olduğunu düşünüyorum. Zira herhangi bir karışıklık veya iç savaş durumunu engelleyebilecek bir sistem iş başında.

Tabi birde Müslüman Kardeşler var. Tüm bu olumsuzlukları değiştirebilme olanaklarına sahip tek sivil örgüt konumunda. Yönetimde ki konseyin 10 gün gibi kısa bir sürede hazırlanmasını istediği yeni anayasanın yapıcıları arsında bir temsilci bulunduruyor olmalarıda sahip oldukları sivil gücün kanıtı.

Son olarak Fatih ÖZATAY'ın daha ziyade ekonomik zorluklarla boğuştukları için isyan eden halkların yaşadığı Arap ülkeleri ile Türkiye arasındaki karşılaştırmayı konu alan Mısır ve Tunus: Başka göstergeler.... yazısı okumanızı öneririm. Çok ilginç veriler içeriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder