10 Aralık 2010 Cuma

Siyaset

" One minute " sadece bizim değil neredeyse dünyanın tamamı tarafından bilinen bir çıkış olarak tarihteki yerini aldı. Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan'ın ( RTE ) çok dikkatli olduğunu söylemek pek mümkün değil. Hazırlıklı yaptığı konuşmalarda teknolojidende ( konuşma yaptığı yere kurulan dev ekranlardan okuduğu metinler ) yararlanarak başarılı bir grafik sergilemekte. Tabi başarılı hitap gücünüde es geçmemek lazım. Ama hazırlıksız doğaçlama olan konuşma ve cevaplarında Kasımapaşalı olmasından kalma olabileceğini düşündüğüm şekilde cevaplar vermekte. One minute, Ananıda al git, Şerefsizler gibi örnekler verilebilir.

Oysa siyaset dikkat ve planlama gerektiren bir iş. Mavi Marmara baskını ile ilgili BM komisyonnunun kararının çıkmasını engellemek dahil ne gibi manevralar yapıldığı İsrail ve çeşitli batılı ülkerler tarafından ortada. Son günlerde de İsrail de vuku bulan yangın felakatinde gönderdiğimiz söndürme araçları sayesinde başlayan ilişkiler neticesinde bir hareketlilik söz konusu. İlk etepta ortaya atılan özür ve tazminata neredeyse her makamdan gösterilen tepkiler ile Türkiye nin hassasiyeti ölçülmekte. Özür dilememiz gerekmez şeklinde ki son açıklamada bu doğrultuda. Umarım kararlılıklarına devam ederde yöneticilerimiz istediğimizi elde ederiz.

Zira bu durum benimde yaşantımda izlediğim yöntemlerle alakalı fikirler edinmemi sağlayacak. Çünkü bende tepkimi hazırlık yapmadan ortaya koyan birisiyim. Doğru zamanı beklememi öneren tavsiyelere kulak asmam pek. Aklımdan geçen doğruyu uygularım ki böyle zamanlarda istediğimi elde etmeyi başardım. Ama son ikilem acaba dememe neden oldu. Bakalım hakkımız olan özür ve tazminatı alabilecekmiyiz ülke olarak ve bende olacakları birkaç ay önceden dile getiren adam olacakmıyım_? Zaman gösterecek herşeyi. Belki bende CNBC Hatasindan Dondu gibi hatamdan dönerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder