5 Aralık 2010 Pazar

Bilemedim

Birkaç gündür WikiLeaks ve gelişen olaylar hakkında yazmayı düşünüyordum ama fırsat bulamamıyordum. Artık ortalık bir nebze durulduğuna göre yazma zamanı geçmek üzre demektir. Tüm haberleri takip edemedim ama genel olarak belgelerin İsrail tarafından sızdırıldığı komplo teorileri tarafını, hiç incelemeden araştırmadan yayınlamak adına yapılanlar gazetecilik tarafını, vay be neler oluyormuş demek halk tarafını ve benim gibi pek çok kişi içinde atıp-tutmak bloggerlar tarafını oluşturmakta.

Komplo tarafından bakınca evet demek için pek çok sebep var ortada. Yayınladığı ilk belgeler nerede ise şu günlerde İsrail ve ABD yi zora sokan suyun istedikleri yönde akmasına engel olan ülkerler hakkında. Bunun tesadüften ibaret olduğunu düşünmek saflık olur. Belgelerin binlerle ifade edilen sayılarını düşününce seçilmiş olan bu binde birin neye göre belirlendiği sorgulanmalı. Gerçi belgelerde geçen bilgiler genel olarak tahmin edilen hatta ara-sıra dillendirilen konulardı. Ama resmi belge olunca işler değişiyor tabi. Belgeleri ABD nin tepkisiz bir şekilde kabul etmesi WikiLeaks zaman içerisinde güvenilir hale getirilmek için bilgi sızdırılan ve şimdide suyu bulandırmak için kullanılan bir araçmı sorusunu akla getirmekte.

Olayı işleri karıştırmak için uygulamaya konulan bir plan olarak düşünürsek Devlet Bahçeli nin tavrı en doğrusu. Aslında gerçek olsa bile belgelerin iç meselelere alet edilmesi doğru değil gibi. Yani bir ülkenin iç işlerini başka bir yerden değiştirmek yada yönlendirmek kabul edilir bir durum değil.

Özellikle son aylarda Ortadoğuda ki artan güven ortamını değiştirmek ve ŞÜPHE yaymak adına böyle bir yola gidilmiş olması gerçekci gibi görünmekte.

Gerçi Amerika bunca belgenin elde edilmesini nasıl engelleyemez, bu ne acizliktir ve 11 Eylülün diğer bir şekli gibi yorumlarda yapılmakta. Buda komplo olasılığını azaltmakta. Tabi olaya böyle yaklaşılacabileği düşünülmemişte olabilir.

Ne kadar kötüye gittiğimizi düşünsekte habercilik adına ortaya atılan belgeler gösterilen ilgi ve doğruluğunu araştırmadan isimlere ve kurumlara karşı yapılan haberleri tartışmak olumlu bir durum. Gerçi yine haberler yapıldı yazılar yazıldı yani olan oldu ama sonra dur ya biz ne yapıyoruzda denildi. Buda bir şeydir.

Toplumun geneli belgelere biz bunları biliyorduk şeklinde yaklaşsada şaşkınlık yarattığı ortada. Bazı kesimlerinde işine gelen halkı kışkırtmak ve bir bakıma galyana getirmek belkide uyandırmak adına güzel malzeme çıkmış durumda.

Genel olarak durum bu. Benim kişisel düşüncem WikiLeaks uzanca bir süredir herhangi bir görev için hazırlanıyordu. Ve buuoomm diye patladı. Neredeyse kimse belgelerin doğruluğunu tartışmıyor sadece kimin neden bu bilgileri sızdırdığını sorguluyor bu konu üzerini komplo teorileriyle ilgileniyor. Bu durumda bende WikiLeaks hakkında böyle düşünmek için daha güçlü izlenimler oluşturuyor. Yani WikiLeaks yalan belge yayınlamaz kanısı hakim herkeste. Nasıl yani İran, Türkiye yada Azerbaycan hakkında ki o belgelerin doğruluğunu araştırdı mı bu site yöneticileri. Kim inanır buna bir yerlerden elde ettikleri belgeleri yayınlıyorlar işte. O belgeler yalanda olabilir doğruda.

Söyleyecek o kadar çok şey var ki verilmesi muhtemel en iyi cevap hakkında ki seks sıkandalı hakkında Deniz Baykal ın yaptığı gibi davranmak en doğrusu sanki.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder