4 Kasım 2010 Perşembe

SAHİDEN ZOR BE KARAR VERMEK...

Hayatta bazı şeyleri seçemeyebiliriz. En baştan dünyaya gelip gelmemek istediğimizi kimse bize soramaz, ya da cinsiyetimizi, daha sonra nerde yaşayacağımızı en azından başlangıç için, içinde yaşayacağın ve onların eğitiminden geçeceğin aileni ve öğretmenlerini mesela... Ben çok iyi hatırlıyorum üzerime giyeceğim kıyafeti alma kararını bile normal insanlara göre belki de çok geç yaşta almaya başladım. Sanırım lise zamanlarımdaydı... Tabi ki şimdiki nesil bu durumdan biraz daha farklı, biraz daha kendi istekleri dile getirebilen, kendi kararlarını -sonuçlarına katlanamasalar bile- kendileri alabilmekte gibi görünüyor çevremizi biraz analiz ettiğimizde...Bu bir bakıma, insanların geleceği için, hayatı daha az hasarla yaşayabilmeleri adına umut verici geliyor düşününce... Çünkü kendi adına , kendi başına karar verebilmek, aldığın kararların arkasında durabilmek, sonunda sorumluluğunu taşıyabilmek erken yaşlarda öğrenilmediği sürece hayatın her aşamasında karşımıza çıkacak bu süreçte malesef tökezlememize sebep olacaktır. Düşününce küçük yaşlarda kendi yiyeceğimiz, giyeceğimiz gibi öyle çok da hayatı sonuçlar doğurmayacak kararları dahi kendi başımıza alamamışsak, ilerleyen zamanlarda hep birilerine muhtaç , kendine güveni az nesiller yetişmiş olduğunu görmemiz kaçınılmaz...Ve bir gün bu alışkanlığı kazanamadığımız için en önemli karar almamız gereken anlarda bile yüksek ihtimalle hatalar yapmak, hatta karar almakta zorlanmak , hayatının o dönemini ızrırap çekercesine yaşamak inaninki gerçekten çok üzücü... Bu nedenle , düşününce insan kendisiyle ilgili kararları almaya erken yaşlardan başlayıp bunu bir alışkanlık haline getirerek , kendinin farkına varmalı, bu sayede bir özgüven geliştirmeli ve aldığı kararın sonucu ne olursa olsun getireceği sorumluluğu gögüslemeyi bilmelidir. Mümkün olduğunca etrafımızdaki tanıdıklarımıza, hatta çocuklara, bu alışkanlığı kazanma imkanı sağlayalım diyorum. Böylece çok daha sağlam karakterli, kendiyle barışık, sorumluluk sahibi , vasıflı bireylerin yetişeceğine inanıyorum... Gelecek nesil bir şekilde bizlerle yönlenecek. Gerek okulda öğrencilerimizken, gerek evimizde çocuklarımız, akrabalarımızdan yiğenler, kuzenler, ya da sokakta gördüğümüz komşu çocukları olsun hiç farketmez.
Çünkü karar almak hayatımızın zor veya kolay her aşamasında hep karşımıza çıkacak. örneğin, eğitim alıp almamak isteği , almak istersen nerde olacağı sonra hangi işte hangi şartlarla çalışmak istedigine karar vermek, en önemlisi birlikte bir ömür geçirmeyi planlayacağın eşini seçmek... Bunlar sorumlulukları ağır yükler yükleyebilecek seçimlerimiz sonucu aldığımız kararlarımızdır... Bence, bu alışkanlığı kazanabimiş, kendine güveni olan, kendini tanıyan insan verdiği kararlar sonucunda genellikle yanılmayacaktır.
Tabi birde karar almamızı zorlaştıran imkanlar yada imkansızlıklar , sebepler konusu çıkıyor karşımıza. Sen kendine güvenip , değerini bilebilirsin belki ama bazen karar almanı etkileyen pozisyonlardaki etkiler ya da şahısların senin değerini anlayamaması söz konusu olabilir. Örneğin, bir işyerine mülakata alındınız. Hiçbir özelliğiniz olmasa bile ,hatta çok gereksiz olduğunu düşündüğünüz bir bölüm dahi olsa okduğunuz, bir emek harcanılarak, senelerinizi verecek bir fakülte bitirmişsiniz. Bu durumda karşınızdaki insandan aldığınız eğitime saygı beklersiniz değil mi haliyle! Ama malesef işveren bazı şeylerden nemalanmayı öyle güzel iş edinmiş ki kendine, karşınıza geçip, üniversitede aldığın eğitimi hiç saymıyorum, iş tecrübende pek yeterli sayılmaz diyip, normal mesai saatlerinin de üstünde, ne iş yapacağının belli bir tarifi bile olmamasına rağmen, sana asgari ücret teklif edebiliyor ya. Pes diyorum.. İşte şimdi imkanlar dahilinde karar verme süreci başlıyor. Ben kendimi tanıyorum ve bu maaşla burada çalışmayı kabul edemem diyip teklifi red de edebilirsin, ya da diğer taraftan gerçekten emeğe önem verilmediğini , iş piyasasının kesinlikle aşırı yüzsüzleştiğini , işsizliğin hat safhalarda olduğunu düşündüğün halde ve de belki de gerçekten ihtiyacın olduğu için hakkının bu olmadığını bildiğin halde imkanlar dahilinde kabul edeceksin. İşte karar alman gereken durumlara bir örnek. Siz olsanız hangisini yapardınız arkadaşlar? Konu ile ilgili öneri ve yorumlarınıza açığız...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder