28 Ekim 2010 Perşembe

SPK Lisanslama sınavları

Nedir bu SPK?
sitesi şöyle tanıtıyor kendisini:
Sermaye Piyasası Kurulu, 1981 yılında 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile kurulmuştur.
Merkezi Ankara'da olan kurulun İstanbul'da bir temsilciliği bulunmaktadır.
Kurul'un temel görevi;
Sermaye piyasasının güven açıklık ve kararlılık içinde çalışmasını,
Tasarruf sahiplerinin yani yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını sağlamaktır.
KURULun Teşkilat Yapısı, Temel amacı, Düzenlemeleri, Gözetimi, Şirketlerle ilgili Yetkileri, İzinleri v.s resmi websitesi olan http://www.spk.gov.tr/ adresinde detaylı olarak anlatılmıştır. İlgilenen arkadaşlara siteyi incelemelerini tavsiye ederim. Ayrıca ,uzun zamandır girmedigim sitenin yenilenmiş ve gerçekten anlaşılır, kullanımı kolaylaşmış halini görünce bende çok beğendim açıkçası.
Aslında bahsetmek istediğim bu kurumun yapmış olduğu sınavlardır. Sınavlar; kurum adına , Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği (TSPAKB) kontrolünde, Eskişehir Anadolu Üniversitesi aracılığı ile ; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri, Gaziantep, Konya ve Samsun gibi belli şehirlerde gerçekleştirilmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri lisanslama Sınavı adı altında belli düzey türlerinde farklı meslek dallarına yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. Bu durumda her branş yükselişine göre sınava başvurma şartları da en az lise mezunundan başlayarak , 2 yıllık önlisans, 4 yıllık daha çok bankacılık ve sigortacılığa yönelik lisans mezunu , olmak ve ayrıca daha üst düzey sertifikalar için, örnegin; Türev Araçları Sınavı , Gayrimenkul Degerleme Uzmanlıgı Sınavı gibi durumlarda ise meslek tecrübesi belirli yıllarda olmak şartıyla aranmaktadır.
2008 yılında henüz üniversite son sınıftayken bir hevesle bende İleri Düzey Lisanslama sınavına katılmış, bu sınavda yer alan tam olarak hatırlamıyorum, sanırım 8 modül vardı, ilk girişimde 2 modülünden, 4 ay sonra tekrarlanan sınavından ise 1 modülü daha geçmiştim. Şuanda Bir aracı kurumda müşteri temsilciliği yapabilmem için en az 2 modülden daha başarılı olmam gerektiğini ve hala sınava girebilme şansım olduğu öğrendim. Yalnız geç kalmış olduğumu siteyi incelerken 6-7 Kasım 2010 SPK sınav yerleri belli oldu duyurusunu görünce anladım. Ama işin güzel yani sınavların yılda 4 defa tekrarlanmasıydı. Yaklaşık 3 yıl önce girmeye başladığım sınavda yılda en az 3 kez tekrarlanan ve her geçtigin modülden muaf tutulman, ayrıca bir düzey için o düzeyde sorulan tüm modüllerden geçme hakkını 4 yıl içinde size saglayan güzel bir uygulaması vardı sınav sisteminin. Bana göre tek kötü yanı, sınav ücretlerinin normalden biraz fazla olmasıydı. Şuanda tek düzey için , tek modülden dahi girecek olduğunuzda sınav ücreti 125 TL olarak açıklanmış. Aslında böyle bir lisansı almaya hak kazanmak için ödenen bedeli de fazla görmemek gerekir galiba.
Ayrıca yakın zamanda Spk bünyesinde yılda bir defa üniversite öğrencilerine belli koşullarla stajyerlik yolunu da açmıştı. Yine bünyesinde Uzman ve Uzman yardımcılıgı içinde kendi kurum sınavını yapıyor. Ön şart olarak KPSS P5ten 85 puan ve üzeri alan kişileri bünyesinde açtığı kontenjan kadar kişiye istihdam sağlıyor. Bu puanı alabilen arkadaşlar için değerlendirmelerini tavsiye edebilirim tabi öncelikle orada olmak isteyip istemediklerine karar vererek. Zira şuanda neredeyse tüm üniversite mezunu arkdaşlar, sadece devlet kurumlarından birine kapagı atalım da sözleşmeli kadrolu veya hangi kurum oldugu önemli degil zihniyetindeler kanımca. Zira takip ettiğim İşkur'un bünyesindeki Sözleşmeli Büro memuru personeli gibi , yine sözleşmeli SGK personeli gibi ilanlarda çoğunluğu benim gibi İdari bilimler mezunundan oluşan arkadaşların 80 küsür puanlarla yedeklerde kaldığını görmek içler acısı aslında. Bu da ayrı bir konu olsun..

2 yorum:

  1. Güzel yazı olmuş. Konuyu çok iyi bir şekilde özetlemişsin. FinansKariyer ( http://finanskariyer.blogspot.com/ ) sitesinde de bu tarz haberler düzenli olarak yayınlanmakta. Devamını getirmeni umuyorum...

    YanıtlaSil
  2. begenmenize sevindim..ayrıca yönlendirdiginiz site için de ayrıca teşk. gerçekten takip edildiginde detaylı olarak bilgi sahibi olmaya yeterli gibi görünüyor. ilgililere bende tavsiye ederim...

    YanıtlaSil