17 Ekim 2010 Pazar

Kim olmayı istemeli

"İlk kimin yaptığı değil, ne yaptığını bilerek yapmak önemli " diyor Uğur Özmen yazısı da. İçtenlikle katıldığım bir söz bu. Yanlış olabilir yaptığın, eksik yada hatalıda ama ne yaptığını bilerek yapmalısın. Olayları akışına bırakmak yada şansın yardımını ummak romantiklikten başka birşey olmaz.

Henüz başında olduğum ama seçmiş olduğum iş kolu sayesinde baya kişi ile çalışma sanşı edinmiş olduğum iş hayatımdaki deneyimlerin başında gelen olgu insiyatif alabilmektir. Yükselmenin, öğrenmenin ve gelişmenin yolu insiyatif almaktan geçer. İçinde bulunulan iş koluna göre alınan insiyatifler değişkenlik göstermelidir. Lakin yanlış yapmaktan korkmadan sorumluluk almak ve kendi kararlarını uygulatmak gerekmektedir. Başkasının yönlendirmesi ile kotarılan işler o kişinin yaptığı iş olarak görülecek ve asıl yapan kişiye pek birşey katmayacaktır.

Yapılan işe ufakta olsa katkı yapmak gerekmektedir. Zamanla alınan sorumlulukları arttırmanın ve yükselmenin yolu bu güzergahtan geçer. İş yerinde yapılacak olan yeni dekorasyona katkıda bulunmaktan çizilecek herhangi bir projenin bir kısmını oluşturmaya kadar pek çok örnek verilebilir alınabilecek küçük sorumluluklara.

Elbette aynı yere çıkan başka yollarda vardır. Benim anlattığım bunlardan sadece bir tanesi. Herkesin yaşadığı farklı deneyimleri vardır. Paylaşırlarsa sevinirim.

Kişinin yükselirken ve sorumluluk sahasını genişletirken yaptığı yanlışlardan en mühimide alternatifini geliştirmemesidir. Ne çok şirket ilk kurucuları öldükten sonra işlerde bocalayan çocuklar yada akrabalar yüzünden batmamışmıdır. Ne çok iş hastalanan yada acil işi çıkan biri yüzünden yarıda kalmamışmıdır. Ne çok pozisyon tartışmalar yüzünden ayrılan çalışanlardan dolayı boş kalmamışmıdır_! Hem kişi kendisine bir alternatifi yetiştirmeyi bilmeli hamde şirket bunu özendirmeli hatta zoraki kılmalıdır. Şirkette çalışanda zorluk çekmesin.

Anlatacak söyleyecek daha çok şey var aslında. Ama uzatmanın gereği yok. İş hayatında verilmesi gereken bir karar var. Ya yaptığını bilen ve arkasında duran birisi olmalı yada başkalarının yönlendirmesi ile hareket etmeli. Tabi birde şansa bırakabiliriz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder