26 Ekim 2010 Salı

Kadınlar Ne İzler _?

Ülkemizde kadın istihtamı oldukça az durumda. TUİK verileride aynı şeyi söylemekte. ( Tuik in sitesi açılmıyor araştırma sonucu eklemek isterdim ) Gerçi kayıt dışında olan özellikle tarım alanında çalışan kadın sayısı azımsanamayacak kadar çok. Yinede istihtama katılmayan kadınların oluşturduğu geniş bir kitle olduğu açık. Ve bu grubun ne ile meşgul olduğu, zamanını nasıl değerlendirdiğide bir muamma.

Bu kitlenin evde mahsur kaldığı, ülkemizin sosyo yapısından ötürü, düşünülünce ne yaptıkları aslında çok açık. Elbette televizyon izlemek. Bu durumda biraz olsun dağılan kadınların ne yaptığı muammaasından sonra karşımıza kadınlar ne izler muamması dikilmekte. Ama Rtük boş durmamış ve Kadınlar ne izler araştırması yapmış.

Sağolsun var olsun. Haberde birde ilginç sonuçlardan bahsetmekte. Rtük ün işi kalmamış bunla uğraşıyor, kurumun böyle yapmsına istinaden başka boş işler uzmanlarıda bunu haber niteliği taşıyor diye gazetelerine taşımışlar. Nelerle uğraşıyoruz.

Gerçi asıl ilgilendiğim taraf haber yapılması felan değil. O bambaşka ve çoğu yayın ve yayım şirketinin karşı duramadağı bir olgu. Burada değinmek istediğim kısım sonuçlara şaşırılmasını beklemeleri haberi bu doğrultuda yazmaları.

21 ilde, 18 ve üstü 2523 kadın arasında yapılan ankete göre, kadınlar en çok yerli dizi, sağlık programı ve haberleri izliyor.

Şimdi bu sonuçlara şaşırmamızı bekliyorlar. Ben pek televizyon izlemem ama gün içerisinde birkaç farklı saatte televizyonda çeşitli kanalları gezen birisi zaten bu sonucun çıkacağını ilan edebilir. Çünkü başka program yok.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder