29 Eylül 2010 Çarşamba

Tercihler

Diğerlerinden vazgeçmek seçmek anlamına gelir. Seçmeden öncede, pek çok evreden geçer kişi. Ama hayata başladığı yada hayatı yorumlamaya başladığı ilk günlerden itibaren bazı seçmelerin elinde olmadığını görür. Ailesi, kardeşleri yada komşuları kendi seçimlerinden bağımsız olarak yerleşen olgulardır hayatına.

Sadece çevresel olaylarda değil, kendisi ile ilgili konularda da kendinden azede tercihler vuku bulabilir kişinin hayatında. Gidilecek okul, üniversite, yapılacak iş, kalınacak yer hatta hayatın birleştirileceği eş bile bu tercihler arasına girebilir. Babanın istediği üniversiteye ve iş koluna dahil olunması, annenin istediği yerde yaşamak yada istediği kız/erkek evlenmek tamamen kişi ile ilgili kararlar tercihler olmasına rağmen şahıs tarafından yapılmayan seçimler olabilir.

Bu tercihlerin ne kadarının kişiye ait olacağı kişinin ellerindedir. Ama tamamen bağımsız olacağını düşünmekte hayalperestlik olacaktır. Lakin bazı tercihler etki altında yapılan bu tercihlerin nasıl yaşanacağına vücut verir. İş yada okul kişisel seçimler sonucu belirlenmemiş olabilir ama o okulda yada işte nasıl yaşanacağı davranılacağı nerelere kimlerle gidileceği kişinin seçimleri olur. Yani hayatın genel hatları konusunda sosyal bir varlık oluşunun sonucu olarak etki altında kalan kişi bu tercihlerin içini dolduracak olan seçimlerinde büyük ölçüde çevresinden azadedir.

Pek uzatmanın anlamı yok. Üniversiteden mezun olduğum sene bir iş görüşmesinde başımdan geçen bir olay ile varmak istediğim noktaya gelmek istiyorum. 3 kişilik bir komisyonun karşısında sorulara cevap vermekteydim. Çok farklı konulardan konuştuğumuzu anımsıyorum. Ama bir soruları galiba hiç bir zaman aklımdan çıkmayacak;

Komisyon üyesi: Yaptığınız yanlışları nasıl değerlendirirsiniz_?
Ben: Yanlış diye bir şey yoktur. Sadece yapılan bir tercih söz konusudur. Belki bu tercih istenen sonucu vermemiştir. Buda olabilir.
Komisyon üyesi: Peki yanlışın sonucu ne olacak.
Ben: Yapılan tercihin sonuçlarını düzeltmek gibi bir gayem olmaz. Bu beni ileriye değil geriye götürür çünkü. Onun yerine içinde bulunduğum duruma en uygun yeni tercihlerimi yapmaya çalışırım.

Verdiğim cevaplar yeterli olmamış olmamalı ki kabul edilmedim. İçinde bulunduğum mevcut koşulları düşününce iyikide öyle olmuş :=)))

Sonuç olarak etki altında kalarak yada kalmadan yapılmış pek çok tercih şekillendirir yaşamımızı. Bu tercihler istemediğimiz sonuçlar verebilir. Ama bu tercihler aynı zamanda karşımıza yeni seçeneklerde çıkarır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder