28 Ağustos 2010 Cumartesi

Yaşam kalitesi

Hayat öyle bir düzen içermekteki bu düzenin dışına çıkmak nerede ise imkansız. Bakmayın öyle radikal olduğunu idda edenlere. Onlar sadece hayatın kendilerine imkan veridiği ölçüde radikalller.

Hindistanda ki kast sistemi hakkında çoğu insanın bilgisi vardır. Bence modern toplumların tamamında aynı kast sistemi uygulanmakta. Nasıl diye soranlar ya çevrelerine bakmıyorlar yada baktıklarını görmüyorlar. Doktorlar sitesi diye onlarca isim vardır mesela yada öğrenci mekanı, mahallesi, bölgesi diyede. Öğretmen evlerini unutmamak lazım. Lojman kelimesinin başına koyabileceğimiz o kadar meslek ismi var ki saymakla bitmez.

Kendi adıma mühendislerin üniversite eğitimi almış diğer meslek gruplarından farklı olduklarını, bu fark hem olumlu hemde olumsuz, düşünürüm. Ve çevremde bu tarz insanların bulunmasını isterim. Yani dillendirilmeyen toplum kurallarından biriside galiba bu. Senin gibi düşünen ve benzer ölçütlerde olan insanlarla yaşamak. Sosyal çevreni buna göre belirlemek.

Bu durumun sebebine gelince; insan olmak. Evet bu sorunun cevabı sadece insan olmak. İnsanoğlunun yaşadığı çevreyle etkileşimi düşünülünce verilebilecek en mantıklı cevap bu gibi görünüyor. Farklı çevreler, toplumlar ve şartlar için şekillenemiş ve hepsi doğru olan farklı cevaplar var çünkü.

Bu yazıya başlarken 70 Saat Kurali Nedir? ve Akademisyen Olmak Icin Ne Gerekir? paylaşımlarına değinmek ve Ramazan ayı ve Oruç yazımda da belirttiğim gibi çalışmanın önemine değinmek istemiştim. Yukarıda bahsettiğim düzenin içinde yer alıp fark yaratmak için öğrencilik ve gençlik yıllarında neler yapabilirize getirmek niyetindeydim lafı. Ama nereden nereye geldik. Zaten bağlantısını verdiğim yazılar bunları çok güzel bir şekilkde yapmaktalar. Yinede güzel yazı oldu gibi...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder