26 Ağustos 2010 Perşembe

Ramazan ayı ve Oruç

Uzunca bir süredir yazamıyorum. Ve belli dönemlerde yazmaktan ve siteden uzak kalma durumum kendim hakkımda eleştiri yapmam ve daha dikkatli davranmam konusunda iyi bir vesile oldu. Tamam belki okumaktan ve takip ettiğim site ve yazarlar yada konulardan uzak kalmıyorum ama spordan, arkadaşlardan yada siteden uzak kalmakta yaşamım hakkında çeşitli sorunların olduğunun güçlü göstergeleri.

Yaşamak çok güzel. Hayatın sunduğu dünyevi o kadar çok şey var ki onlardan uzak durmak ve bilgiye paylaşıma çalışmaya zaman ayırmak özveri gerektiren bir durum. Hele ki İstanbul gibi bir şehirde yaşıyor olmak bunu çok daha zorlaştırıyor. Ama zaten bu yaşam bir sınav ise ne kadar zor olursa o kadarda çok mukafat olmaz mı!

Malum Ramazan ayındayız dünya hayatından sonraki ahiret için çalışmak için en uygun ay. Ama gerek hava şartları gerekse uzun gündüz süreleri oruç tutmak gibi bu ayın en domine ibadetini ifşa etmekte büyük engeller. Artık yaradan ile kul arasında ki muhabbete kalmış bir durum. Allah ibadetini yerine getirmeye çalışan kullarına yardımcı olsun.

Konuyla alakalı olarak değinmek istediğim bir konuda oruç tutan kişilere olan toplumsal yaklaşımın nasıl olduğu. Son yıllara muhafazakar kesimin zenginleştiği, güçlendiği ve kalabalıklaştığı Türkiyemde artık oruç tutanlara değilde tutmayanlara tepki gösteriliyor sanki. Gerçi bu durum kutuplaşmakta olan ülkemde hangi kutba yakın olduğunuza göre değişmekte elbette. Tabi ki belli iş kollarında yada meslek gruplarında oruç tutanlara olumsuz yaklaşımlar olabilmektedir. Oruç tutmadı diye takımdan kovuldu haberir bu duruma güzel bir örnek. Nasıl bir kutuplaşma yada baskı rejimi mevcutki bir futbolcu oruç tutmadı diye takımdan kovulabiliyor. Ülkeminde zamanla böyle bağnaz ve hoşgörüden uzak bir yer olmamasını dilemekten başka birşey gelmiyor elimden.

Tutan tut(a)mayan herkesin Ramazan ayı mubarek olsun

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder