4 Ağustos 2010 Çarşamba

Futbol

Dünya kupası ile ilgili takım kadroları açıklanmadan önce çekilen reklemlarda bulunan Brezilyalı oyuncuların kupada yer almamaları şaşkınlık yaratmıştı. Brezilyanın kupada başarız olması ile bu şaşkınlık tepkilere dönüştü ve Dunganın istifası ile sonuçlanmıştı.

Başarısızlıkların ilk adresinin teknik adam( lar ) olmasını genelde yadırgarım. Zira ülkemizde de benzer uygulamalar gündeme gelmekte. Yani yanlış transfer yapan yönetim, formunu koruyamayan oyuncu yada yaşanan sakatlıklar gibi çeşitli sebepler neden ilk sırada gündeme gelmez anlam veremem. Galiba bir suçlu göstermenin ve işten sıyırmanın kolay yol olmasından ötürü.

UEFA nın İspanya ligini 5. sırada bitiren ve eski adıyla UEFA kupası yeni ismiyle Avrupa Ligine katılmayı hak kazanan Real Mallorcayı 90 milyon Avro borçlu olduğu için kazandığı hakkını kullanmasına izin vermeyişinden bahsetmek istiyorum. Anlaşılan büyük paralar harcanmış ve gerçekten zorlu bir lig olan İspanyada 5.lik gelmiş. İddaa seven ve oynayan birisi olarak evinde 1 yada 2 malübiyeti bulunan Mallorca takımını yakından takip etmişliğim var. İyi bir sezon geçirdiler. Avrupa Ligine renk katacaklarını düşünüyordum. Şu ana kadar hocası ve oyuncuları ile herhangi bir sorunu olmayan ve ciddi bir başarı elde eden takımın nasıl bir ruh hali içinde olduğunu merak ediyorum doğrusu. Yani para harcayıp başarı elde etmekte yetmeyebiliyor. Yapılan harcamaların geri dönüşünün sağlanması gerekmekte. Buda bize başarısız olan takımlarda daimi olarak suçlu gösterilen hocaların doğru adres olmadığının güzel bir kanıtı.

Deniz Gökçe futbolada sık sık değinen bir ekonomi yazarıdır. Özellikle Fenerbahçe konusunda bazen yıkıcıda olsa genelde yapıcı eleştiriler kaleme alır. Fenerbahçenin, Galatasarayın ve Beşiktaşın borçlarıda bir hayli kabarık durumda. Bir Fenarbahçeli olarak tesisleşmenin yararlarını 26 kulvarda yarışan bir spor klubüne dönüşmek olarak gördüğümü belirtmek isterim. Ama halen alınan çeşitli kararlarda ve yöneticilik adına yapılan hatalarda eleştirlerimi dile getirmekten çekinmiyorum. Sırf inat uğruna gönderilen ve küstürülen sporcular ve teknik adamlar ve devamında gelen yanlış kararlar. Neyse asıl konuya döneyim. Belki şu an borçlarını döndürebilen takımlara sahibiz ama yapılan yanlış transfer ve harcamalar neticesinde Real Mallorcaya benzemektende korktuğumu itiraf etmek istiyorum. Allah sonumuzu hayır etsin.

Şu yazıyıda güzel bir teknik analiz olarak okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder