20 Haziran 2010 Pazar

Medya ya ne kadar güvenilir _?

Medyaya güven artık iyiden iyiye sarsılmış durumda. Aynı haberi akşam gazetesi Savaş bilançosu gibi şeklinde, habertürk gazetesi de Bu da trafik terörü! şeklinde vermiş. Başlıklara söz söyleyecek durumda değilim zira haberler aynı olmasına rağmen içerikler çok farklı. Başlığın reklam kokması yada ilgi çekmesi için verilen çabaları geçtim yani. ( Milliyet.com.tr veya fotoğrafları için tıklayınız gazeteciliği yazısı ne demek istediğimi anlatıyor )

Ben asıl konuya dönmek istiyorum. Olay trafik kazaları ve gerçekleşen ölümler. Haberleri incelerseniz ölü sayıları, ölülerin isimleri, yaşları vb özellikleri birbirini tutmuyor. Şimdi diyeceksiniz ki maden ocaklarında gerçekleşen grizu patlamalarında göçük altında kalanların sayısını bil(e)meyen bir devletin yönettiği ülkede trafik kazalarında ölenler hakkında doğru bilgi vermesinin beklenmesi medyadan ne kadar haklı diye. Evet böyle bir soru karşısında bende bu yazıyı beyhude yazmış olurum.

Ama medyaya ne kadar güvenebileceğimizi bir kez daha görmüş oluyoruz. Zira bir eksik bir fazla ne fark eder gibi bir yaklaşım olduğu ortada. Ama o kişinin ne kadar değerli olduğunun, bir insan bir can olduğunun farkında mıyız_? PKK terörü ve Gazze ye uygulanan insanlık dışı ambargoyu delmek için verdiğimiz şehitler için neden ayaklanmıyor, bu canların bedelini ödetmiyoruz_? Tabi bu soruların pek ççookk cevabı var denilecektir. O kadar basit olmadığı söylenilecek, ortaya çıkan bir kaç aykırı sesin sahibinin de sırtı sıvazlanacak ve geçiştirilecektir. Çünkü medyamızın yukarıda da görüldüğü gibi can kayıpları umurunda bile değil. Keza devletimizin de öyle. Söyleyecek pek bir şey kalmıyor buradan öteye....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder