4 Haziran 2010 Cuma

.... Hayatı

Anın tadı yazımda yaşanılan bir anın tekrar yaşanamayacak olması, o anda hissedilen duygu ne kadar kötü yada iyi olursa olsun tekrar vücut bulmayacak olduğu için değerini bilmemiz gerektiğini açıklamaya çalışmıştım. Bu kez hayatı oluşturan o tekrarsız anlardan bahsetmek istiyorum.

Hayatı anların birleşmesi olarak değerlendirmek taraftarıyım. Matematikte doğrunun tanımı aynı doğrultuda ki sonsuz noktanın oluşturduğu geometrik şekil olarak ifade edilir. Yani noktalar aynı doğrultuda bir araya geldiklerinde doğru olduklarını bilmez. Onlar halen birer noktadır. Hayatta noktaların oluşturduğu doğru gibi, anlardan oluşur. Duygusal anlardan, sinirli anlardan yada sevinçli anlardan. Yaşamın geneline baktığımızda karşımıza çıkacak tablo tam olarak budur. Herhangi bir yerde herhangi bir duyguya maruz kalınıp geçirilmiş anlardan oluşan bir doğru.

Ama içinde bulunulan anda sadece bir duygu hakimdir ve bu yüzden yaşamda hiç bir zaman tüm duygular bir arada yaşanmaz, yaşanamaz. Ağlarken gülen bir kişiye gösterilecek tepkinin sebebi de bundandır. Ya ağlarsın kardeşim yada gülersin. İkisi bir arada olmaz.

Yani yaşamı değiştirmek gibi bir gaye gütmek hiç bir zaman sonuç vermeyecektir. Asıl amacımız içinde bulunduğumuz anı değiştirmek olmalı. Eğer o anı istediğimiz gibi yaşarsak bütünün içinde daha fazla parça istediğimiz gibi olacaktır. Yani emek vermemiz gereken asıl zaman şu andır. Ne geleceği daha iyi yapmak için çabalamaya gerek var, ne de geçmişi değiştirmek için. Tek hedefimiz şu an olmalı .

Bu arada daha önce değindim mi hatırlamıyorum ama konuyla ilintili diye değinmek istiyorum. Yaşamda iki çeşit plan olmalı. İçinde bulunduğumuz an için yapılan planlar. Yakın gelecek ve şu an bir arada ele alınmalı. Birde şu an yaptıklarımızın geleceğe yansımalarını düşünüp gelecek için ona göre hazırlık yapmak suretiyle plan yapılmalı. Mesela bugün sigara içiliyorsa gelecekte akciğer kanserine hazırlıklı olunmalı. Yoksa seneye şuraya gideceğim, öbür sene şunları alacağım gibi planlar beyhude olacaktır. Yaşam için söylenen " Biz plan yaparken yaşadıklarımızdır " sözü ne kadarda doğru değil mi_? Gelecek için plan yapmaktan vazgeçip şu ana odaklanmalıyız. Yoksa hayatımız süresince yapamadıklarımızdan ve eksik kalanlardan bahseder oluruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder