13 Mayıs 2010 Perşembe

Yenilenebilir Enerji Kaynakları


Savaşlar çıkar bu uğurda. İşgal edilir topraklar ve milyonlarca kişi yaşamını yitirir. Ülkeler siyasi boşluk yaşar isyanlar, iç savaşlar çıkar. İnsanlar aç kalır. Ülkelerin eli kolu bağlanır. Çakallar kurt olur. At izi it izine karışır. Bunların hepsinin başına "enerji için" yazabilirsiniz. Enerji her şeydir. Tüm gelişmelerin kaynağı. Geleceğin anahtarı.

Vurgu yaptığım bu durumlar bizim ülkemiz içinde geçerli ne yazık ki. Ülkemiz her sene 30 milyar dolar civarı bir meblağı enerji girdilerine harcamakta. Ve bu durum cari acık vermemize yani dışa bağımlı hale gelmemize neden olmakta. Kış ortasında doğal gazımızı keserler ısınma problemi yaşarız. Yatırım yaparken bile bir engeldir enerji kaynakları. Yani enerji bizim ülkemizde de siyasettin ve yaşamın her alanının şekillenmesinde başlıca etkenlerdendir. Ve bu durumdan kurtulmanın tek yolu enerji konusunda dışa bağımlılığı azaltmak yada çeşitlendirmektir. Zira konuyla alakalı Karadeniz de aramalar devam etmekte. Aynı zamanda Güneydoğu Anadolu bölgemizde benzer arama çalışmaları da sürmekte. Meşhur sözlerimizden birside "Atatürk misak ı milli sınırlarını çizerken petrol havzalarını dışarıda bırakmış" tır.

Gelelim kalıcı olan yola; Yenilenebilir enerji. Yenilenebilir enerjilere örnek vermek gerekirse; Rüzgar, güneş ve HES ler öncelikle akla gelenler. Bu kaynakları tek tek ele almak istiyorum.

HES ler başlarsak, HES ler çevreye zarar verdikleri için çok eleştirilmekte. Zira bu enerji kaynağından yaralanabilmek için bir baraj inşa edilmeli. Ve baraj inşası esnasında çevreye verilen zarar ve sonrasında sular altında kalan alan ve bu alan üstünde ki yaşam ibareleri sorun olmakta. Hasankeyf bu duruma bir örnek. Arıca bir barajın ömrünün 50 yıl civarı olduğu da unutulmamalı. HES lerin olumlu yönlerine gelince rüzgar esmediğinde yada güneş olmadığında da işlevliliğini sürdürebilmeleri. Lakin kuraklık en büyük düşmanı onu da belirteyim. Bir diğer olumlu yönü sulu tarıma büyük bir kaynak teşkil etmesi. Ki geleceğin en büyük sorunlarından birisi gıda olacaktır. Bu açıdan da çok yararlı olduğu açık. HES lerle ilgili haberleri Metin Münir in köşesinden takip edebilirsiniz.

Gelelim güneş enerjisine. Güneş enerjisinin en büyük olumsuz tarafı geceleri ve güneşin olmadığı zamanlarda verimsiz olması yada hiç çalışmaması. Ayrıca verimliliği henüz %80 lerin üstüne pek çıkarılamamış durumda. Ama çok uzun yıllar çalışabileceği ve çevreye herhangi bir zarar vermediği düşünülünce çok temiz bir kaynak olduğu da ortada. Bu yüzden özellikle bireysel olarak evlerin çatılarına uygulanması çok yerinde. Yaklaşık 10 yılda kendi kendisini ödeyen bir sisteme 3000 lira civarı bir yatırım yapmak çokta uçuk bir davranış gibi görünmüyor.

Son olarak en verimli ve en temiz olan rüzgar enerjisine gelelim. Tek sorun montajının yapıldığı yer konusunda yaşanabilir onun dışında herhangi bir olumsuzluğu söz konusu değil. Çok uzun yıllar kullanılabilmekte ve verimliliği çok yüksek durumda. Ayrıca her yerde uygulanabilmekte; Deniz, dağ, tepe, ova aklınıza neresi gelirse, yeter ki rüzgar olsun. Rüzgar enerjisi ile ilgili yatırımlar çıkan yasa ile birlikte iyiden iyiye artmış durumda. Ve geleceğe dair tarımdan sonra en yararlı yatırımlar bu alanda gerçekleşmekte. Konuyla alakalı olarak şu siteyi takip edebilirsiniz. Birde işin ne kadar ciddiye alındığına dair şu haberi okuyabilirsiniz. Zira Sarar Giyim Tekstil San. Tic. A.Ş bile bu alanda yatırım yapmakta. Gerisini varın siz düşünün.

1 yorum:

 1. Dikkat.

  Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
  faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

  Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun.
  Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com)

  Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor

  (1) Tam adi: ....................
  (2) Kredi Tutari: ...............
  (3) Kredi Süre: ..............
  Dogum (4) Tarih: .................
  (5) Cinsiyet: .........................
  (6) Medeni Hali: ...............
  (7) Ülke:
  (8) Devlet: .....................
  (9) Ev adresi: .........
  (10) Ofis adresi: .........
  Kredinin (11) Amaç:
  (12) E-posta adresi:
  (13) Telefon numarasi: ...........
  (14) Faks numarasi: .............

  Bay Web Luis

  YanıtlaSil