18 Mayıs 2010 Salı

Vitamin Kabuğundaymış

Günümüzde manava, kasaba ya da markete gidildiğinde alınan metaları koymak için plastik poşet yada kese kağıdı kullanılır ama genel olarak poşet. Poşetin hammaddesi de naylondur. Naylon 1930 da ipeğe benzer bir madde geliştirme çalışmalarının sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Naylon pek çok alanda kullanılan bir maddedir aynı zamanda pratik ve ekonomiktir. Ama doğada uzun süre çözünmediği için çevre kirliliğine sebebiyet verir. Bu da naylon ve türevlerinin en büyük dezavantajıdır. Çevreci bir birey olarak kullanılmasına itiraz ettiğim en sakıncalı ve ikamesi de olan ürün naylondur. Ama ikame malların üretimi zor ve maliyetleri yüksektir.

Üstteki paragraf 'Yenebilen' ambalaj üretildi başlıklı haberi okuyuncaya kadar geçerli idi benim için. Gerçi haberde de belirtildiği gibi mısır proteinlerinden yenilebilen taşıma aracı yapılması ile ilgili çalışmalar uzun süredir vardı. Ama esnekliliği sağlanamamakta ve bu yüzden kullanılabilir bir ürüne dönüştürülememekteydi. Ama İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Gıda Mühendisliği bölümü bünyesinde yürütülen çalışmalar neticesinde üretilen son mamüller de %500 oranında esneklik sağlanmış durumda. Bu da artık bu ürünü kullanabileceğimiz anlamına geliyor. Gerçi bu ambalajların kullanılabilmesi için 3-4 yıl gibi bir zaman diliminin gerekliliğinden bahsedilmekte. Ama olsun 3-4 yıl gibi bir zaman bile böylesi bir gelişme için uzun bir süre değil. Aynı zamanda bu yeni ürünün içerdiği ek bir madde sayesinde gıdaları mikroplara karşı koruma özelliğine de sahip olduğu açıklanmış.

Bence çok güzel bir gelişme. Takipçisi olacağım. Şu basın toplantısına emekli komutanları filan çağırıp yoktan enerji üretebileceklerini idda eden ve daha sonra ortalıkta gözükmeyen şarlatanlara ( ERKE, Erke Dönergeci ) dönmezler umarım.

1 yorum:

 1. Dikkat.

  Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
  faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

  Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun.
  Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com)

  Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor

  (1) Tam adi: ....................
  (2) Kredi Tutari: ...............
  (3) Kredi Süre: ..............
  Dogum (4) Tarih: .................
  (5) Cinsiyet: .........................
  (6) Medeni Hali: ...............
  (7) Ülke:
  (8) Devlet: .....................
  (9) Ev adresi: .........
  (10) Ofis adresi: .........
  Kredinin (11) Amaç:
  (12) E-posta adresi:
  (13) Telefon numarasi: ...........
  (14) Faks numarasi: .............

  Bay Web Luis

  YanıtlaSil