2 Mayıs 2010 Pazar

Üstün İnsan

İlk olarak Nietzsche nın bahsettiği bir kavramdır üst insan. Ve insan hayvan ile üst insan arasında bir yerlerdedir. Böyle buyurdu zerdüşt te bundan uzun uzun bahseder. Benzer bir kavramı Hitler de kullanmıştır. Alman ırkının tamamını değil ama büyük bir kısmını üst insan olarak değerlendirir ve savaş üst insanı elde etmekte kullanılmaktadır.Günümüzde de benzer ayrımlar yapılmakta. Hindistanda ki kast sistemi insanları benzer şekilde sınıflandırır. Keza batı toplumlarında da benzer uygulamalar mevcut. Mavi yakalılar beyaz yakalılar, işçi iş veren, üst gelir alt gelir. Yani günümüzde insanları alt ve üst olarak sınıflandırmışız ( Hitler hayalin gerçek oldu ) ama insanı ortadan kaldırmamışız. Halen yaşamaya çalışmakta.

Ama bir sorunumuz var. Galiba bu üst insan alt insan kavramında bir yanlışlık var. Hisse senedi balonları ve Isaac Newton yazısı buna güzel bir örnek. Günümüzde dahi geçerliliğini korumakta olan fizik kanunlarının izahını yapan ve üst insan olarak değerlendirilebilecek olan bu şahsiyetin borsa ve yatırım konusunda yaptığı yanlışlar düşünülce kavram havada kalmışa benziyor. Halbuki Ekonomitürk sitesinin ücretli olan Ekonomitürk 2 sitesini takip etse çok işine yarayabilirdi.

Neyse ara arada inovasyon yazımızda olduğu gibi verdiğimiz örneklerle bu durumu desteklemekteyiz. Başarı için çalışmaktır ilk şart. Öyle gelişimin öncülüğü için üst sınıf alt sınıf olmaya felan gerek yok. İnsan kendini geliştirmeye ve öğrenmeye açıksa üst sınıf olur mu bilmem ama üst düzey bir yaşam sürer, ona göre.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder