14 Mayıs 2010 Cuma

Ön Yargı

Yapılan bir araştırma İran ın makyaj malzemesi satışlarında 7. sırada yer aldığını göstermiş. Haberin tamamı Makyaj söz konusu olunca İranlı kadınlar isyan etti! adresinde.

Bu haberi okuyunca ön yargılı birisi olduğumu düşünmeye başladığımı açık yüreklilikle dile getirmek isterim. Tabi eğer İran da bu oranlar da makyaj malzemesi kullanılması doğal değilse başka. Gerçi böyle düşünmeme sebep İran ın dünyaya tanıtılış şekli olsa gerek. Zira dünya İran ı içine kapanık yobaz ve gerici olarak değerlendirmekte. Bende bilinç altımda bu fikirlere sahipmişim demek ki. Oysa kadınların sokağa istedikleri gibi çıkması yasak olsa da parlemento da yer almaları mümkün. Buradan İran ı ve çağ dışı uygulamalarını desteklediğim anlaşılmasın. Sadece İran ın basından yansıtılandan farklı bir çehresi olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

İran kadınlarının makyaja ne kadar ehemmiyet verdikleri konusunda aslında çokta şaşırmamak lazım. Çünkü makyaj güzel görünmek için başvurulan bir malzemedir. Bizimkisi gibi ülkelerde sokağa çıkarken yapılıyor olması İranda da benzer şekilde kullanılacağı anlamına gelmez. Yani bizimkisi gibi toplumlarda kadınlar sokağa çıktıklarında güzel görünmeyi ilgi çekmeyi ve beğenilmeyi istemekteler. Ama İran da evde makyaj yapıp misafirlerine ve eşlerine güzel görünmek için çabaladıkları ortada. Zira sosyal yaşantıları sokakta değil akşam yemeği yada ev ziyaretleri ile sınırlı olsa gerek. Buda İranlı kadınları makyaj yapmaktan uzak tutacak değil ya. Onlarda ellerinde ki imkanlar doğrultusunda hareket etmekteler. Zaten baskı ve yasaklar ne kadar ciddiyetle uygulanmaya çalışılırsa çalışılsın insanlığın doğası gereği bir isyan ve çıkış yolu bulunur. Yani yaşam bir yolunu bulur.

Bu arada parfümlerin sağlığa ne kadar zararlı olduğu ile ilgili Dikkat: Parfümde zehir var! haberini paylaşmak istiyorum. Parfümlerin sağlığa zararlı en az 10 kimyasal madde içerdiği ve bu maddelerin erkeklerde sperm anormalliklerine yol açtığı aktarılmakta. Ama sakin olun ve heyecana kapılmayın. Çünkü bu haber Kanada dan. Gerçi ülkemizde ki kozmetik ürünlerinde de benzer zararlı kimyasallar olabilir. Bu yüzden bilmediğiniz ürünlerden kaçının derim.

1 yorum:

 1. Dikkat.

  Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
  faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

  Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun.
  Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com)

  Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor

  (1) Tam adi: ....................
  (2) Kredi Tutari: ...............
  (3) Kredi Süre: ..............
  Dogum (4) Tarih: .................
  (5) Cinsiyet: .........................
  (6) Medeni Hali: ...............
  (7) Ülke:
  (8) Devlet: .....................
  (9) Ev adresi: .........
  (10) Ofis adresi: .........
  Kredinin (11) Amaç:
  (12) E-posta adresi:
  (13) Telefon numarasi: ...........
  (14) Faks numarasi: .............

  Bay Web Luis

  YanıtlaSil