28 Mayıs 2010 Cuma

Matematik

Matematiğin vikipedia daki tanımı;

Matematik ardışık soyutlama ve genellemeler süreci olarak geliştirilen düşünceler (yapılar) ve bağıntılardan oluşan bir sistemdir. Bu yapıların ve bağıntıların oluşturulması sezgi gerektirir.

Sezgi, düş gücü ve tümevarımcı düşünme süreçlerini kapsar. Bağıntılar yapılar arasındaki ilişkilerdir; yapıları birbirine bağlar.

Öğrencilik yıllarında neredeyse bütün öğrenciler, sonraki yıllarda ise matematiği kavrayamayan herkes neden öğretildiğine anlama veremez dört işlem dışındaki matematik kurallarının. Hiç bir zaman kullanmayacaklarını yada kullanmadıklarını iddia ederler. Elbette öğrenmemek için diretilen ve öğrenilmeyen bir sistemin kullanışsızlığı yadırganamaz. Matematiği kavrayıp da yararını görmediğini iddia eden hiç kimse duymadım halbuki. Duyacağımı da sanmıyorum.

Matematik yukarıdaki tanımda da belirtildiği gibi sezgi, düş gücü ve tümevarımcı düşünme süreçlerini kapsar. Kişi matematik ile bu yönlerini geliştirir. Yani matematik hayal gücü ve düşünme yetisini güçlendirir. O yüzden matematiğin yararını görmediğini iddia edenleri yadırgamıyorum. Çünkü hepsi düşünmeden söylenmiş sözler oluyor.

Matematikten bu kadar bahsettikten sonra " bence yazmakta matematik gibidir " diye iddialı bir cümle kurmak istiyorum. Çünkü ne yazıldığının önemi olmadan belli bir sistemin izlenilmesi gerekir. Matematik gibi düşüncelerden ve bağıntılardan oluşan bir sistemin. Zaten yazılar giriş, gelişme ve sonuçtan oluşur en nihayetinde.

Roman, öykü, masal gibi yazıları bir ön plan hazırlamadan yazmak mümkün değildir. Bazı yazarlar her şeyi kafların da tahayyül ettiklerini söylerler. Doğru olabilir. Ama bu onlarında belli bir sistemi izlemedikleri anlamına gelmez. Zira olayların ilerleyişi birbirleri ile olan bağları ve ulaşılan sonuç belli bir mantığa oturmalıdır. Bu tarz yazıların bahsettiğim gibi bir zemine oturtulmaması okuyucu tarafından hemen fark edilecektir. Zaten yazarda kalemini kullanırken tıkandığını görecektir eğer sonraki adıma önceden tasarlamamış ise.

Bu yazıyı yazmama sebep olan olay nasıl yazdığımın sık sık soru ile öğrenilmek istenmesi. Özellikle duygusal yazılarımı başımdan geçen olaylar neticesinde yazıp yazmadığım konusunda yapılan baskılar beni yazmaya sevk etti. Bence kim ne derse desin bir üretici illa ürettiği şeyi bilmek zorunda değil. Buna verilebilecek o kadar çok örnek var ki; Sezen aksu eğer o şarkılarda anlattıklarını yaşamış olsaydı bu kadar üretici olamazdı mesela, gizli bilgi içeren kodlanmış mesajları çözmeye çalışan kişiler hiç bir zaman mesajın tamamını göremezler, bir hapishane yada stratejik önemi olan inşaatta çalışan herhangi bir yetkili projenin tamamını göremez yada tarım ve tıbbi alanlarda kullanılacak olan zehirli maddeleri üreten hiç kimse bu maddeleri bilmez. Bunun gibi pek çok örnek verilebilir. Ne alakası var diyebilirsiniz. Yukarıda matematiği anlatmamın sebebi de bu. İster duygusal bir yazı olsun ister bilimsel bir makale isterseniz de bir roman hiç fark etmez hepsinin matematik gibi bir düzeneği, sistemi olmalıdır. Bende çoğu yazımda tamamen bu özelliği kullanıyorum. Çoğu kişinin hayal kırıklığı yaşayacağı bir durum ama gerçek bu, duygusal olaylarda hayal edilebilir. Hatta en romantik aşk ( ben aşka duygu karmaşası derim bu arada ) platonik olanmış.

Sonuç olarak matematiksiz bir yaşam düşünülemez. Diyelim ki oldu onunda tadı olmaz bee.

2 yorum:

 1. Akla gelebilecek her türlü soruya yanıt:):)

  YanıtlaSil
 2. Dikkat.

  Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
  faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

  Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun.
  Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com)

  Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor

  (1) Tam adi: ....................
  (2) Kredi Tutari: ...............
  (3) Kredi Süre: ..............
  Dogum (4) Tarih: .................
  (5) Cinsiyet: .........................
  (6) Medeni Hali: ...............
  (7) Ülke:
  (8) Devlet: .....................
  (9) Ev adresi: .........
  (10) Ofis adresi: .........
  Kredinin (11) Amaç:
  (12) E-posta adresi:
  (13) Telefon numarasi: ...........
  (14) Faks numarasi: .............

  Bay Web Luis

  YanıtlaSil