31 Mayıs 2010 Pazartesi

İşsizlik %10 a düşer mi_?

Başbakanımız işsizliğin birkaç ay içerisinde mevcut %14 dolaylarından %10 a düşeceği iddiasında bulunmuş. Bunun ne mertebede mümkün olduğu hakkında Orhan Karaca nın İşsizlik üç ayda yüzde 10'a iner mi?, Uğur Gürses in İşsizlikte yüzde 10'a düşüşün formülü var ve Fatih Özatay ın Yüzde 10: Mevsimle gelen mevsimle gider yazılarını tavsiye ederim.

Özetleyecek olursak işsizlik yandaki grafikte de görüldüğü üzere son birkaç senedir mayıs - ağustos dönemlerinde ortalama işsizlik verilerimizin altında seyretmekte. Yani büyük ihtimalle yaz aylarının etkisiyle bu yılda mayıs - ağustos döneminde açıklanacak olan işsizlik verileri şu anda açıklanmış olan şubat ayı işsizlik verilerinin altında seyredecek. Bunun başlıca sebebi tarım alanında gerçekleşen istihdam. Ayrıca turizm alanında, inşaat sektöründe ve dış talebe bağlı ihracatta gerçekleşen artış işsizlik rakamlarına olumlu yansımakta. İşsizlik oranlarında mayıs - ağustos döneminde gerçekleşmesi muhtemel düşüş %3 civarında. Bu yıl krizden çıkışın etkisinin de dikkate alınması ile %3,5 dolaylarında bir gerileme muhtemel. Buda işsizliğin belki %10 a düşmesini sağlamaz ama %11 in altına çekebilir. Bu durumda başbakanımıza haklı çıktığı konusunda yapacağı konuşmalarda yeterli olacaktır.

İşsizliğin azalmasına bu yıl düzenlenen KPSS de devlet kademelerine alınacak olan personel sayısında önceki yıllara nazaran gerçekleşmesi muhtemel belirgin bir artışında katkısı olacaktır. Aynı zamanda kolluk kuvvetlerimizden olan polis gücüne de 20 bin dolaylarında bir katılım olacağı dillendirilmekte. Ve neredeyse tamamı üniversite mezunu arkadaşlardan sağlanacak. Kim demiş genç nüfusumuz işsiz diye ( ! ). Başbakanımızı Kemal beyin CHP nin başına geçerken çözüm yollarını, planlarını açıklamasa da işsizlik sorunun üstünde çokça durması harekete geçirmiş görünüyor. Eee birde yaklaşan seçimler var. Oy istemenin de bir adabı var diğmi_?Burada bir parantez açmak istiyorum, başbakanımız kendisine herkes biliyor işsizliğin olduğunu çözüm yollarını açıkla demesi üzerine " Recep bey gelin sizde CHP ye oy verin görürsünüz çözüm yollarımızı " benzeri cevabı yok mu, halkımızın nasıl birisine bel bağlamış olduğunun göstergesi. Yarın bir gün Kemal bey mitinglerde şimdi açıklayamam AKP bizi dinliyor, takip ediyor fikirlerimizi çalarlar siz önce oy verin sonra görürsünüz çözüm yollarımızı derse şaşırmayın. Tüm bunlara ek olarak birde ekonomiden sorumlu devlet bakanımız Ali Babacan ın işsizlikle mücadele için hazırladıkları bir projeden bahsettiğini de es geçmemek gerekli. Bakalım bu girişimleri de kontrol mekanizmasından yoksun olan mali kuralları gibimi olacak_? Umalım da bu kez yararlı ve kullanışlı birşey yapsınlar.

Görüntü devletimizin popilist yaklaşımlarına hız vereceğe benziyor. Hadi hayırlısı. Gerçi bütçe raporları içinde bulunduğumuz yılda sıkı bir politika izlendiğine işaret etmekte. Yerel seçimler ve küresel kriz döneminde artan kamu harcamaları büyük oranda kısılmış durumda. Ama geleceğin getirecekleri pekte hoş şeyler gibi görünmemekte.

Bu arada işsizlik konusunda durumuzu malum. Ama birde geçmişte nasıl olduğumuzu düşünmek gerekli. Almanyalara yada Avrupa nın diğer ülkelerine çalışmak için giden ve artık 5 milyon dolaylarında olan Türk nüfusunu unutmamak lazım. Bu durumlardan 300 bin civarı göçmenin yasak yollarla vakti zamanında bizim Avrupa da yaptığımızı bizim ülkemizde yaptıkları da bir gerçek. Göç edenlerden göç alan bir duruma gelmiş bulunuyoruz. Bu konuyu etraflıca inceleyen ve gerçek bir öyküyle de olayları daha gerçekçi kılan İclal Aydın ın Acı ekmek parası yazısını okumanızı öneririm.

1 yorum:

 1. Dikkat.

  Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
  faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

  Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun.
  Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com)

  Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor

  (1) Tam adi: ....................
  (2) Kredi Tutari: ...............
  (3) Kredi Süre: ..............
  Dogum (4) Tarih: .................
  (5) Cinsiyet: .........................
  (6) Medeni Hali: ...............
  (7) Ülke:
  (8) Devlet: .....................
  (9) Ev adresi: .........
  (10) Ofis adresi: .........
  Kredinin (11) Amaç:
  (12) E-posta adresi:
  (13) Telefon numarasi: ...........
  (14) Faks numarasi: .............

  Bay Web Luis

  YanıtlaSil