5 Mayıs 2010 Çarşamba

İnsan her yerde insan MIŞ

Ne olacak bu Yünanistanı hali sorusu sık sık sorulmaya devam ediliyor. Zira Almanya ve İMF yardımlarıda netlik kazanmadı henüz. Birde ülkede kamu ve özel sektör çalışanları hükümetin aldığı ekonomik önlemleri protesto için genel greve gitmişler. Hayda şimdi gelde Almanlar hak verme. Elbette kızmakta haklılar. Hem her türlü haylazlığı yapacaksın bunu Etik yazımda değindiğim gibi hiçte etik olmayan bir şekilde yatsıya kadar yanan yalancı mumu gibi gittiği yere kadar herkesten gizleyeceksin sonrada alınan ekonomik önlemlere isyan edeceksin. Bende sana Bıldırki hurmalar poponu tırmalar sözünü hatırlatayım o halde. Tamam verileri saptıran halk değil ama o harcamaları yapıp ülkeyi bu kadar borçlandıranlar arasında halkta var elbette.

İnsan heryerde aynı insanmış demek doğru olacak gibi. Zira kendi kendimize çıkardığımız 2001 krizinde benzer kareler ve isyanlar bizim toplumumuzda da görülmüştü. Yunanlıların tek şanssızlığı belkide şansları demek daha doğru olur sırlarının global bir krizle ortaya çıkmış olamsıdır. Kim ne derse desin Yunanistan bu ay içerisinde ödemesi gereken 8,5 milyar doları Almanya ve İMF kredileri ile öder ileriye dönük kredi anlaşmalarınıda imzalar ve borçlarını döndürmek için ihtiyacı olan herşeyi alır. Bunu yaparken %2 - %3 değilde %5 yada daha çok faiz öder orasıda başka tabi. Ama batmayacağı batmasına izin verilmeyeceği gün gibi ortada. Sadece biraz burnu sürtsün uygulamsına maruz kalıyor gibi. Birde Almanyanın anlaşmaları oy kaybından korktuğu için yerel seçimlerden sonraya bırakmaya çalışmasıda bir etken.

Burada en önemlisi ne olursa olsun ister yüksek ve uzun vadeli ister düşük ve kısa vadeli borçler olsun, ister ekonomik önlemlerle ister özelleştirmelerle yani ister zorla ister gönül rızası ile olsun fark etmez bu finansmanı sağlayan kaynakların geri ödemesini Yunan halkı yapacak. Nasıl ki biz 2001 de yaptıysak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder