12 Mayıs 2010 Çarşamba

Gerçekler; Deniz Baykal ın seks skandalı

Deniz Baykal ın seks skandalı iddası ile ilgili yorumumu şu yazımda belirtmiştim. Bu olayın öncelikle kişisel özgürlüklere aykırı olduğunu yani Deniz Baykal ın özel yaşamı olduğunu ve bu özel yaşamın ihlal edilmekte olduğunu tekrar belirtmek isterim. Zira yazımda ABD ve Fransa da bu tarz olayların siyasi malzeme olarak kullanılmadığını da aktarmıştım. Ayrıca basının olaylara yaklaşımının ne kadar yanlış ve düşündürücü olduğu da ortada. Bu arada kasetin doğruluğu konusunda henüz bir bilgi mevcut değil. Gerçi ne Deniz Baykal ın nede Nesrin Baytok un konuyu yalanlamaması olayın gerçek olduğu konusunda sağlam bir ipucu vermekte. Kasetin doğruluğu merak ediyorsanız Deniz Baykal Videosu Sahte mi Gerçek mi? yazısını okumanızı öneririm.

Geçen birkaç günlük sürede takip ettiğim kadarı ile olaylara en güzel yorumu getiren Metim Münir oldu. Zira bugün ki yazısında da dile getirdiği gibi burada önemli olan konu zaten çoğu siyasi kesim tarafından bilinmekte olan bu ilişkinin açığa çıkarılması değildir. Deniz Baykal ın sekreterine sancak dağıtan padişah gibi milletvekilliği vermiş olmasıdır. Düşündürücü olan başka bir konuda bu duruma şimdiye kadar herhangi bir parti içi yada başka parti mensuplarından tepki ve eleştiri gelmemiş olmasıdır. Metin Münir in de belirttiği gibi ülkemizde her türlü standart aşağı yönde değişim göstermekte. Yani olayın çirkinliğinin ve içerdiği yanlışlıkların önüne geçmekte veriliş şekli ve servis edenin kim olduğu tartışmaları. Ama bizim asıl üstünde durmamız gereken konu bir parti başkanının ne ön seçimlere ne de çevresinden gelen tepkilere aldırmadan istediği kişiyi istediği yerden aday gösterebilmesidir. Bu olgu bütün partiler için geçerli. Zaten değişmesi gerekliliği sık sık dile getirilen seçim kanunu bu vesile ile inşallah hak ettiği şekle bürünür. Gerçi olayların ve tartışmaların izlediği yol hiçte öyle değil ama çıkmadık candan da umut kesilmezmiş.

Bir diğer önemli konu şimdi ne olacak sorusu. Olabilecekler konusunda pek çok ihtimal gündeme getirilmekte ama iki olasılık daha gerçekçi görünmekte. İlki Deniz Baykal ın parti başkanlığını bir emanetçiye bırakması ve belli bir süre sonra geri gelmesi. Yada geri gelmek için benzer yollara başvurması. Bu olasılığı güçlendiren durum Baykal ın "ne doğru nede yalan bu kaset" demeden istifa etmesidir. Ve yerine geçecek olanları zan altında bırakan sözler ile istifasını açıklamış olmasıdır. Kendi göstereceği bir adayın seçilmesi için uygun bir ayrılış sergilemiştir. Aynı zamanda sanki yıllardır CHP yi çok güzel ve hakkıyla yönetiyormuş gibi hakkında ortaya atılan bir idda doğrulanmadan bile istifa ederek dürüst siyasetçi konumuna geçebilmesidir. Onca sene bırakması için baskı yapanların ve O gitsin ben CHP ye oy veririm diyenlerin olduğu bir ortamda gitmeyen bir siyasetçi doğru olduğu bile belli olmayan bir idda sonucu istifa etmiştir. Ki o kadar seçim kaybetmiş olması da cabası. O kadar dürüsttün de kaybedince neden gitmedin sorusu akla getirilmeli şu günlerde tekrardan. Deniz Baykal ın bu yaptığı ara-sıra dile getirilen şark kurnazlığına gerçek bir örnektir. Zira Baykal ın güçlenerek geri dönmesi için ortam oluşmakta. Ama Baykal ın hakkını da verelim olayı lehine çevirmiş durumda. Buda Sarıgül e ve parti içinde ki diğer muhalefet edenlere yıllardır neden kaybetmediğinin bir göstergesi durumunda. Keşke bu güzel siyasetini ülke yararına da kullanmış olsaydı. Bu arada iktidar partisi bile yapıcı ve gerçekçi bir muhalefet göstermiyor diye Deniz Baykal ın ayrılmasına tepkili ve geri dönmesinden en çok memnun olacak merci durumunda. İşlerine öyle geliyor nede olsa. Bu detaya da değinmeden geçemeyeceğim.


İkinci olasılık tam bir komplo teorisi baştan belirteyim. Yazımda da belirttiğim gibi şu günlerde Türkiye siyasetinde Erdoğan a ikame aranmakta. Bunun sebeplerine burada değinmek istemiyorum. Ama gerçekçi bir yaklaşım olduğu ve Erdoğan ın eğer ki belli merciler tarafından yüceltildiği kabul edilirse kontrolden çıktığı da kabul edilmelidir. Bu durumda Deniz Baykal ın CHP nin başkanlığından uzaklaştırılıp yerine genç, solu bir araya getirebilecek ve dürüst birinin getirileceği gerçekçi görünmektedir. Bu olasılığı güçlendiren en önemli ipucu yukarıda da bahsettiğim gibi AKP nin Deniz Baykal ın yaptığı muhalefetten memnun olmasıdır. Yani AKP gitmesini istemediği birisi hakkında neden böyle bir kaset sürsün ki piyasaya. Bu da farklı bir güç odağının iş başında olduğunun göstergesi.

Sonuç olarak olay bir insan hakları ihlalidir ve bu durum Deniz Baykal ın kafasına göre sınav sitemi değiştirenler gibi istediğini milletvekili yapması yanlışının önüne geçmiştir. Asıl tartışılması gereken konu budur. Önümüzde ki günlerde gerçekleşmesi muhtemel iki olasılıkta Baykal ın güçlenerek geri dönmesi yada yerine genç bir yüzün geçmesidir.

1 yorum:

 1. Dikkat.

  Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
  faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

  Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun.
  Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com)

  Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor

  (1) Tam adi: ....................
  (2) Kredi Tutari: ...............
  (3) Kredi Süre: ..............
  Dogum (4) Tarih: .................
  (5) Cinsiyet: .........................
  (6) Medeni Hali: ...............
  (7) Ülke:
  (8) Devlet: .....................
  (9) Ev adresi: .........
  (10) Ofis adresi: .........
  Kredinin (11) Amaç:
  (12) E-posta adresi:
  (13) Telefon numarasi: ...........
  (14) Faks numarasi: .............

  Bay Web Luis

  YanıtlaSil