1 Mayıs 2010 Cumartesi

Futbol Nedir _?

Futbol Sümerler e kadar uzanan bir tarihe sahip olan ve günümüzden 2500 yıl öncesine dair Mısır medeniyetinden kalma örnekleride bulunan topla oynanan bir oyundur. Eski Türk edebiyat eserlerinde de yer alan benzer bir oyun bulunmaktadır. Nerede ise bütün toplumlarda benzer bir oyun yer almaktadır. Ama günümüz futbolunun tarihi İngilizlere dayanmakta. Ve zaman içerisinde değişikliklere uğramış durumda. Günümüzde futbol çok farklı amaçlar için kullanılmakta. Bu amaçları sırasıyla değerlendireceğim.

Topluma ulaşmak amacıyla kullanılmakta. Takım tutmayanı yadırgayan bir çağda yaşıyoruz. İnsan bir yere ait olmak ve kendini oraya ait olmakla ifade etmeye çalışmakta. En azından bu hava yaratılmış durumda. Bu sayede herkes futbol takımı tutmasada takip etmekte. Yani hangi takımın desteklendiği önemli değil yada desteklemediği, mühim olan aynı havuzda yer almak aynı havuzda yer almayı sağlamak. Bu havuzun içerisinde iseniz erişilebilir durumdasınızdır. Örnek verelim; gündem değiştirilmek isteniyor yada insanların en azından dikkatlerinin farklı bir konuya yönelmesi, bu durumda şampiyonluğa oynayan takımlar hakkında borsa tabiri ile manipülasyon yaparsınız ve sihirli değnek,, o havuzda ki çoğu kişi bu yöne bakmakta. Bu kadar basit mi _? Evet öyle.

İspanya Kralı Luis Carlos 3f ile insanları kontrol altında tutmaktan bahsetmiştir. 3f ( Futbol, Fiesta ve Festival ( Film ) ) insanları takip etmeleri gereken asıl olaylardan uzak tutmak için kullanılmıştır ve kullanılmakta. Buda onlara ulaşmak yoluyla olur.

İnsanlara hayal edebilecekleri birşeyler vermelisin ki şans oyunları kazanmak, ünlü hayatları sürmek, futbol yıldızı olmak gibi gelecek umudu olsun. Ve bu sayede toplum ayaklanması olmasın.

Reklamlar aracılığı ile ulaşılır bu kitleye istediğiniz tarz yaşam sürmelerini sağlamak.

Bir ekonomi oluşturmak. Günümüzde 100 milyon dolarları bulan transfer ücretleri ödenmekte. Keza futbol takımları milyarlarca dolar karşılığında el değiştirmekte. Bu maddi ortam ile ekonomik çeşitlilik sağlamak istenmiştir.

Asıl amacı oyunun içerisinde yer alarak yani oynayarak eğlenmek olan futbol belki değişen yaşam koşulları ile belkide eğlenme şeklinin televizyon gibi iletişim araçları ile kendi eğlenerek değilde eğlenenleri izleyerek eğlenmek olarak değişmesinin neticesinde bu duruma gelmiştir. Artık sahada top koşturup terleyip stres atmak değil televizyon başında evde maç izlemek tercih edilmekte. Buda üstte değindiğimiz değişimin neticesini yada doğrudan sebebini oluşturmakta.

Son olarak Beşiktaşlı arkadaşlara kötü haberimiz var. Öyle umut ediyoruz ki bu sorun en kısa zamanda çözüşür. Keza Beşiktaşı avrupa kupalarında görmek istioruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder