4 Mayıs 2010 Salı

Fıkra gibi olaylar

Devlet bir gün geniş ve boş bir araziye geceleri göz kulak olacak, 500 TL maaşla, bir bekçi işe almaya karar verir.
Bir süre sonra düşünülür ;
‘’Peki talimatlar olmadan bekçi işini nasıl yapacak’’
Bir planlama birimi kurulur ve planlamayı yapmak üzere, 750’şer TL maaşla, iki kişi işe alınır.
Bir süre sonra
‘’İşleri yapıp yapmadıklarını nasıl kontrol edeceğiz’’ diye düşünülerek, 1.000’er TL maaşla, iki denetmen işe alınır, biri denetim yapar diğeri raporları yazar .
Bir süre sonra
‘’ Bunların maaşları hesaplanıp nasıl ödenecek ‘’ diye tartışılır ve 1.500’er TL maaşla, bir muhasebeci şefi, bir katip, bir de istatikçi işe alınır.
Bir süre sonra ;
‘’Peki bunlardan kim sorumlu olacak.’’ Diye düşünülür ve 5.000 TL maaşlı bir müdür ve 3.000’er TL maaşla iki de müdür yardımcısı işe alınır.

Bir süre sonra, ülkede ekonomik kriz çıkar ve bütçedeki masrafları kısmak için bekçi işten çıkartılır.

Olay gerçekmi bilmiyorum ama Türkiye de olmayacak şey değil. Kaynak Bütün suç bekçilerin mi_? Bir müdürlükte ilkokul mezununun yer aldığı ama aynı yerde ki çaycılığa en az lise mezunu olmak şartı aranması gerçek bir olay. İyi ile kötüyü ayırmdan ve iyiye kalitaliye hak ettiği değeri vermeden böyle uygulamalarla karşı karşıya kalmamız içten bile değil.

NASA uzaya astronot gönderdiğinde tükenmez kalemlerin yer çekimi olmayan ortamda çalışmadığını fark etti (yerçekimi olmadığı için mürekkep kağıdın üzerine akmıyordu).

Çözüm 1: Bu problemin çözümü NASA'ya ilave 12 milyon dolara mal oldu. Öyle bir tükenmez kalem ürettiler ki bu kalem yerçekimsiz ortamda, yukarı yönde, suyun altında ve sıfırın altında 300 C 'ye kadar olan sıcaklıklarda yazı yazmaya olanak sağlıyordu.

Çözüm 2: Peki Ruslar ne yaptı...?? Kurşun kalem kullandılar. )

Bu haberde Problemler odaklanmakla sorunlara odaklanmak arasında ki fark kaynağından. Bir olaya yaklaşımın ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seiyor. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırıyor diyoruz ya, galiba öyle olduğu kadar da zorlaştırıyor, yada karmaşıklaştırıyor. Bir çözüm için illa çok karmaşık yollar bulmamız gerkli sanki. Mekanik zihinlere döndük galiba. Sonumuzun iyi olmasını dileyelim artık.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder