1 Mayıs 2010 Cumartesi

Daha Uzun Yaşam

Nerede o eski insanlar diye şikayet sözlerini kullanmasa bile duymayan yoktur. tıpki nerede o eski Ramazanlar veryansınında bulunanları duymayanların olmayacağı gibi. Lakin yapılan araştırmalar hiçte eski insanların aranmasını destekler nitelikte değil. Zira alttaki grafik TÜİK in araştırma sonuçları.
Yukarida da görüleceği gibi yüksek yaşlarda ki ölüm sayısı artmış. Yani gün geçtikçe insanlar daha uzun yıllar yaşamaya başlamışlar. Gerçi bu şikayetin sebebi genel olarak hastalanmalar ve dayanıklılık nezninde gerçekleşmekte. Bu konuda yapılan bir araştırma bulamadığım için farazi konuşmak istemiyorum. Ama daha uzun yaşanırsa daha fazla kez doktora gidileceğinide kabul etmekte yarar var. Bu arada DNA deşifresiyle ömür uzatacak buluş başlıklı haber insanların daha uzun yaşayabilecklerini müjdelemekte. Kişinin DNA yapısı çözülürse kendisine musallat olabilecek hastalıklar daha önceden belirlenebilecekmiş. Bu erken teşhiste olmuyor artık adını siz koyun. Yani kişinin hangi hastalıklara maruz kalacağı belirlenecek ve gerekli tedavi yapılabilecek. Kulağa hoş geliyor diğ mi_!

Asıl değinmek istediğim konu ise hayatımızın uzaması neyi değiştirecek. Yani biz 70 değilde 80 yıl yaşarsak değişecek olan birşeyler var mı_? Çok sevdiğim bir arkadaşımın deneyimini paylaşmak istiyorum. Kendisi İstanbul un alt gelir grubuna dahil olan ve dış göç alan bir semtinde öğretmenlik yapıyor. Öğrencilerine İstanbul yani yaşadıkları yer hakkında sorduğu sorulara aldığı cevaplar çok ilginç. Mesela Kız Kulesini gidip gören kaç kişi var dersiniz 40 kişilik sınıfta. Dört kişi. Evet rakamlada yazayım 4 kişi. Kalanların hepsi değil ( ! ) büyük kısmıda televizyondan görmüşler. Bu çocuklar ortaokul öğrencileri onuda belirteyim.

Şimdi ne düşündüğünüzü merak ediyorum. Gidip görmek zorunda değiller diyede düşünebilirsiniz, ne var bunda diyebilirsiniz. Haklılığınızı yada haksızlığınızı tartışmak niyetinde değilim. Görüşleriniz varsa paylaşabilirsiniz. Benim burada söylemeye çalıştığım kişinin ömrünü uzatacaksanız önce bir kişiye sorun derim. Evet kimse daha uzun yaşamaya hayır demeyecektir, hatta hiç düşünmeden evet der. Ama daha geç emekli olacağını daha uzun süre emekli maaşı ile yaşamak zorunda kalacağını söyleseniz aynı kişiye bu kez biraz düşündükten sonra evet diyecektir. Varmak istediğim sonuç şu evet bilim insan yaşamını uzatmak için çabalasın ama daha önce insanların mevcut sistemde daha iyi yaşayabilecekleri alanlarda araştırma ve iyiyleştirmeler yapsın. Önce 70 yıl için eşitliklerin, imkanların ve kalitenin arttırımını sağlansın ki 80 yıl yaşamak eziyet değilde zevk ü sefa olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder