20 Mayıs 2010 Perşembe

Çalışan seçme yöntemi

İşsizlik konusuna sık sık değiniyorum. Çözümü konusunda da fikirlerimin bulunduğu işsizlik yazım konuyu en derinlemesine incelediğim çalışmam. İşsizlik ve çözümü konusunda baya konuştuk. Bu kez de iş görüşmeleri hakkında bir şeyler söylemek niyetindeyim.

Günümüzde ne bilindiği değil de bilinenin ne kadar ve nasıl aktarıldığı önem kazanmış durumda. İş görüşmelerinde de aynı durum geçerli. İstediğiniz kadar iyi bir üniversite mezun olun yada çok uzun iş deneyiminiz olsun, hiç fark etmez, eğer ki bildiklerinizi aktaramıyorsanız. Bildiğiniz karşınızdakine aktarabildiğinizden ibarettir. Bu konuda yetenekli kişilerle tanışmayanımız yoktur herhalde, kendini pazarlayabilen hitap gücü yüksek olan kişiler. Kabiliyetlerini saygıyla karşılıyorum. Ama bilmediği bir konuda atıp-tutanlara da kıl olmuyor değilim. Gerçi eninde sonunda bu kişilerin iplikleri pazar çıkar ama o işi hak eden kişiye engel olduktan sonra neye yarar ama değil mi_?

Bu yüzden en azından bildiklerini aktarabilecek kadar iletişim becerisine sahip olmak gerekli. Bu konuda sıkıntı çeken grup genelde sayısal ağırlıklı eğitim alan öğrencilerimiz olmakta. Bu durumunda sebebi elbette eğitim sistemimiz. Stres ve baskı altında yaptığımız tek şey sınav olunca iletişim kimsenin umurunda olmuyor. Ve iş görüşmelerinde genelde farklı alanlarda deneyimli kişiler konudan konuya atlayarak dikkat ve beceriyi ölçerler. Wall Street, CV'si iyi olanı değil, iyi poker oynayanı işe alıyor haberi olayın ne kadar farklı yöntemlere başvurularak çözüldüğüne güzel bir örnek. Düşünsenize bir teknik ressam olduğunuzu ve işe alınırken pokerde ki becerileriniz göz önünde bulundurulduğunu. Kulağa ilginç geliyor mu_? Eğer cevabını evetse bilin ki pekte öyle ilginç değil. Zira bir projeyi yetiştirmek gerekirken altına girilen sorumluluğun yaratacağı stres küçümsenecek gibi değildir ama pokerde para yada itibar kaybetme ihtimali daha büyük bir stres kaynağı olacaktır. Çünkü doğrudan kişiliğiniz yada cebiniz ile ilgili nede olsa.

Sonuç olarak o diplomaya sahip olan herkes proje çizmeyi bilir ama strese maruz kaldığında nasıl davranılacağıdır mühim olan. Ve torpilliler için yapılmıyorsa bir mülakat genellikle adayın bu yönünü sınar.

1 yorum:

 1. Dikkat.

  Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
  faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

  Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun.
  Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com)

  Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor

  (1) Tam adi: ....................
  (2) Kredi Tutari: ...............
  (3) Kredi Süre: ..............
  Dogum (4) Tarih: .................
  (5) Cinsiyet: .........................
  (6) Medeni Hali: ...............
  (7) Ülke:
  (8) Devlet: .....................
  (9) Ev adresi: .........
  (10) Ofis adresi: .........
  Kredinin (11) Amaç:
  (12) E-posta adresi:
  (13) Telefon numarasi: ...........
  (14) Faks numarasi: .............

  Bay Web Luis

  YanıtlaSil