10 Mayıs 2010 Pazartesi

Bu tepkinin asıl sebebi;

Son günlerde terörist saldırılar sonucu şehit olan askerlerimizin cenaze törenlerinde devletin üst düzey görevlilerine karşı yapılan yada yapılmaya çalışılan fiziksel saldırılar sık sık gündeme gelmekte. Son olarak eski devlet bakanımız Kürşat Tüzmen e Adana nın Kozan içesinde düzenlenen şehit cenaze töreni esnasında saldırı girişiminde bulunulmuş. Burada birkaç konuya değinmek istiyorum.

İlk olarak insanlarımızın sorunlarını dile getirmek yerine şiddete başvuruyor olması çok düşündürücü. Yani sık sık bahsedilen Kurtlar Vadisi vari dizilerin vatandaşlar üstünde ki şiddet eğiliminin arttıdığı fikri gerçek olgusuna yaklaşmakta. Halbuki karşıt fikirlerde olayların abartıldığı savıda sürekli dile getiriliyordu. Toplumun bir anda değişmesi beklenmez albette. Ve geçen yıllardan sonra anlaşılan şiddet eğilimimiz artmış durumda. Bu konuda yapılan araştırma bulamadığımı ve gündemi takip ettiğim kadarı ile bu fikri dile getirdiğimi belirtmek isterim.

Gelelim ikinci meseleye. Şimdi neden halkımız ordu mensuplarına değilde devlet yetkililerine saldırmayı tercih etmekte. Halbuki ordu hakkında o kadar spekülasyon yapılmakta ve bunların bir kısmının doğruluğu ispatlanmış durumda. Verilen yanlış kararlar ve şehit düşen ülke evlatları. Ama tepki gösterilen yer bu yanlış kararları veren kurum yetkilileri değil bir başka kurum mensupları. Aslında bu duruma pekte şaşırmamak gerekli. Zira askerliğini yapmış her Türk vatandaşı askeri yapılanmanın neleri yapmaya muktedir olduğunu bilir ve bu bilgi o sisteme başkaldırıyı engeller. Askeri sistemin ilk kuralı mutlak itaattir en nihayetinde. Yani bir subaya saldırı ile bir bakana saldırı arasında ki fark içerdiği korkunun dereceleridir. Şehitlerimiz için düzenlenen cenaze törenlerinden birinde biir subaya hatta bir generale saldırıldığını şöyle bir aklınızdan geçirsenize. Ne büyük olay. Bence ne anayasa değişikliği nede Baykal ın videoları hepsini geride bırakır bu haber.

Ve gelelim bu saldırı yapılacak mercinin seçiminde ki esas sebebe. Şimdi bu saldırılar içinde bulunduğumuz kriz ortamında kötü durumun ve ekonomik yapının tezahürüdür kanımca. Yani bu saldırılar içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntıların halk üzerinde ki tesirlerinine binayen oluşan karşı tepkidir. Aynı zamanda toplumsal barış sağlamak adına yapılan girişimlerin neticesinde oluşan gergin havada bu saldırıların sebeplerinden. Bu gergin hava değişimin sancıları olabileceği gibi uçuruma doğru gidişin haberciside olabilir. Dikkatli olmak zamanıdır. Zira bu saldırılar için üç-beş kişinin fevri davranışlarıdır deyip geçmenin çok yanlış olacağı ortada.

1 yorum:

 1. Dikkat.

  Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
  faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

  Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun.
  Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com)

  Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor

  (1) Tam adi: ....................
  (2) Kredi Tutari: ...............
  (3) Kredi Süre: ..............
  Dogum (4) Tarih: .................
  (5) Cinsiyet: .........................
  (6) Medeni Hali: ...............
  (7) Ülke:
  (8) Devlet: .....................
  (9) Ev adresi: .........
  (10) Ofis adresi: .........
  Kredinin (11) Amaç:
  (12) E-posta adresi:
  (13) Telefon numarasi: ...........
  (14) Faks numarasi: .............

  Bay Web Luis

  YanıtlaSil