11 Mayıs 2010 Salı

Bu ne ciddiyetsizlik_?

Eğitimin devlet tarafından verilmemesi gerektiğini savunduğumu bir kez daha dile getirmek isterim. Kontrol mekanizmasını sağlamalı ve gerekirse kendi yönetmeli ama hizmeti özelleştirmelidir. Nasıl olacak, maddi durumu iyi olmayanlar nasıl okuyacak demeyin bal gibi olur. Her türlü kredi imkanını ve geri ödeme planını iyi bir temele oturtursanız çokta güzel olur. Öyle herkes değil hak eden ve başarılı olacak olan okur. Yada okuyan başarılı olmak için okur. Mücadele eder. Şimdiki gibi zibidilik eden azalır. Öyle sıfır çeken öğrenci ve işsiz kalan üniversite mezunları haberleri de biter gider. Konuyla alakalı fikirlerimi Bilgilendirme yazımda aktarmıştım zaten.

Üç tane haberden bahsetmek istiyorum. İlki değiştirilen ortaöğretim seviyesinde ki öğrencilerimize uygulanan sınavlarla ilgili haber. Kafasına esenin sınav sistemini değiştirdiği güzel ülkemde yanlış hatırlamıyorsam sadece 4 sene geçmişi olan SBS sistemi değişiyor. Her sene sonunda sınavlar yapılmaktaydı mevcut sistemde. Bunun öğrencileri son sene ki sınava odaklanmaktan ve normal dönem derslerini es geçmekten vaaz geçirmek için getirildiği belirtilmişti. Karşıt görüş olarak da öğrencilerin tek sınav değil 3 sınava girmekten duyacakları gerginlik ve 3 sene boyunca dershaneye gitmek zorunda kalacakları idi. Öyle yada böyle sistem değiştirilmiş ve öğrencilerimiz bu sisteme alışmaya başlamışlardı. Ama birden ne oldu tekrar tek sınav sistemi gündeme geldi. Benzer bir durum ÖSS içinde geçerli. Tek sınav ve çift sınav uygulamaları yine kafasına esenin uygulamadan kaldırıp başlattığı sistemler. Mesela şu an çift sınav var. Şimdi ortaöğretim seviyesinde ki bir öğrenci ÖSS için nasıl bir ruh haline girmeli ve çalışma planı yapmalıdır. Gerçi daha önce SBS de nasıl bir yol izleyeceğine karar vermeli diyenleri duyar gibiyim. Sorunun cevabı; ???.

Gelelim ikinci habere; ÖSYM tıp fakültesi mezunu arkadaşların girdikleri Tıpta Uzmanlık Sınavı ( TUS) nı iptal etmiş. Sebep neymiş peki_! Cevap anahtarında yapılan yanlışlık. ???? Nasıl yani_? Ben diplomamı alayım birde üstüne diploma yetmez sınav var desinler, ona da tamam diyeyim, sınava hazırlanayım ve sınav olsun bitsin ohh diyecekken bir dangalak çıkıp sınav iptal oldu desin. Şaka olmalı bu durum. Kabul edilemez olması gerektiği ortada. Bu sınava girenler tüm yasal haklarını kullanmalılar bence. Türk hukuk sitemi yetmez ise AİHM mi giderler BM mi giderler bilmiyorum ama doktorlarımızın bu çarpık sistemin içinde birde üstüne tüy diken bu olaylara tepkilerini göstermeleri şart. Normal şartlarda böyle bir sınavın bile olmaması gerekmekte ama bizde var birde üstüne işlerini doğru yapmadıkları için sınavın iptali gerçekleşmekte. Abe kardeşim ne yapıyorsunuz siz orada. Bu iş bu kadar kolay mı_? Nedir bu ciddiyetsizlik? Normal şartlarda sorumluların kellelerinin gitmesi ( ! ) gerekir. Ama bekleyelim ve görelim nasılda doğal bir şeymiş gibi karşılanacak bu olay. İnşallah tersi olurda ben yanılmış olurum.

Gelelim üçüncü haberimize; üstteki sorunun bir benzeri de SPK Belirleme sınavında yaşanmış. Gerçi orada sınav iptal edilmemiş ama iptal edilen sorular var. Ve bu sınavda doğru cevap verilen soruların sayısına göre bir değerlendirme yapılmakta. Komplo teorileri üretmek istemiyorum ama 5 tane sorusu iptal edilen ve büyük olasılıkla herkes için doğru cevaplandığı kabul edilecek bu sorular sayesinde istenilen kişilerin bazı mevkilere yerleştirilebileceği göz ardı edilmemeli. Zira geçenlerde yazılı sınavı geçtikten sonra kendisine yapılan sözlü sınavlara bırakıldıktan sonra sınava itiraz eden ve dava açan bir arkadaşımız sınavdan önce belirlenen soruların kendisine sorulduğu ve mülakatın kayda alındığı sınavda başarısı unutulmamalı. Buda uygulanan sözlü mülakatların amacını gün yüzüne çıkarmakta.

Sonuç olarak devletin içine girdiği bir sistemin nasıl arızalar verdiğini göstermeye çalıştım. Peki ne yapalım diyenlere de cevap vermeye çalıştım. Zira eğitim sistemini özelleştirmemiz ve isteyene kredi sağlayıp sadece sistemin devamlılığın ve düzenini sağlayıcı olmanın yeterliliğinden bahsettim. Sorunu da çözümü de dile getirmeye çalıştım. Neden uzattığımı merak ediyorsanız sadece sorunları dile getirip bu böyle olmaz, şu böyle olmaz deyip isyan edenlere, ama şöyle olur, şöyle yapalım demeyip laf kalabalığı yapanlara bende gıcık oluyorum da.

1 yorum:

 1. Dikkat.

  Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
  faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

  Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu e-postayi basvurun.
  Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com)

  Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor

  (1) Tam adi: ....................
  (2) Kredi Tutari: ...............
  (3) Kredi Süre: ..............
  Dogum (4) Tarih: .................
  (5) Cinsiyet: .........................
  (6) Medeni Hali: ...............
  (7) Ülke:
  (8) Devlet: .....................
  (9) Ev adresi: .........
  (10) Ofis adresi: .........
  Kredinin (11) Amaç:
  (12) E-posta adresi:
  (13) Telefon numarasi: ...........
  (14) Faks numarasi: .............

  Bay Web Luis

  YanıtlaSil