2 Nisan 2010 Cuma

Zamanda Yolculuk mu Dediniz _??

Şu anı günümüz imkanları bir daha yaşayamayacak olduğumuz ortada. Ama benim bu konuda çok basit bir çözümlemem var. Geleceğe gidebilirmiyiz bilmiyorum, bu konuda kafada yormadım. Ama geçmiş konusunda söyleyecekerim var.
Şimdi insan hipnotize edilebiliyor ve edildiği taktirde geçmişi ile ilgili hatırlamadığı pekçok detayı hatırlayabiliyor. Aynı zamanda normal şartlarda gördüğünün yada algıladığının diyelim farkında bile olmadığı ( ki bu bakmak ile görmek arasında ki farktır ) konularda bilgi verebiliyor. Yani kişi zihin yada hafıza yada başka birşey deyin farkında olduğundan çok daha fazla bilgi saklıyor. Bu konuda itirazı olan varsa buradan sonrasını okumasına gerek yok.
Şimdi bu farkında bile olmadığımız ( ki onları istisnasız günümüzdeki en iyi bilgisayarlardan bile daha iyi çalışan beynimiz işlemektedir ) vcrileri bir havuzda toplasak. Mesela bir kavşakta 7 kişi olsun. Bu yedi kişi kavşağı yedi farklı açıdan görmüş ve gördüklerini depolamışlardır. Eğer bu 7 kişinin verilerini ortak bir havuza alabilsek ve şekillere, kokulara, ışığa, sese yani o an orada ne varsa bu yedi kişi tarafından depolanan metaları canlandırabilirsek geçmişi oluşturmuş olmazmıyız? Yani o kavşak için bu yedi kişinin gördüklerini herkes istediği zaman istediği açıdan görebilir. Sadece sisteme dahil olması gerekli. Matrix gibi düşünebiliriz. Başımıza bir alet bağlıyoruz ve hoppa gidemediğimiz futbol maçındayız, kaçırdığımız seminer yada törenlerde, çok özlediğimiz diğer alemlere göç etmiş olan sevdilerimizin yanındayız.
Bunu çok basit ve daha önce şu filmde yada bu filmde gördüm diyebilirsiniz. Zaten kayıt cihazları aynı şeyi yapar 7 kişi değilde bir kişi gibi düşünebiliriz bir kayıt cihazını. Ama kayıt cihazı bir açıdan bakar ve sadece o noktanın görüntüsünü kaydeder. Ama insan bedeni görüntü dışında yukarıda da bahsettiğim onlarca farklı bilgiyi çok daha fazla detayla depolar. Ve o an orada ki bütün insanların bunu yaptığını ve bu bilgilerin ortak ibr havzada toplandıklarını hayel edin. GERÇEK gibi olsa gerek.
Kim bilir belki o ana müdahale etme şansımızda vardır. Bu konuda ki fikirlerimi bir dahaki yazıya saklıyorum...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder