9 Nisan 2010 Cuma

Zamanda Yolculuk mu Dediniz_? 3

Zamanda yolculuk yazılarımıza devam ediyoruz. Yeni katıldı iseniz aramıza 1 ve 2 yi okuyarak başlayabilirsiniz.
Arakdaşımızın ölmesi algısal bir konudur dedik. Yani bilmiyorsak ölmüş olabilirde olmayabilirde. Schrödinger'in Kedisi deneyini bilenler anlayacaktır. Kapalı bir kutu içerisinde olan kedi kutuyu açıp bakıncaya kadar ölüde olabilir canlıda. Bu deney quantum fiziğini anlatmak için kullanılmıştır. Herhangi bir zamanda bir parçacığın yerini belirleyemezsiniz taki çekirdeği parçalayıncaya kdar, o zamanda sistemi bozarsınız. Neyse deneyi incelersiniz.
Hayatımız algılardan oluşur dedik. Yani 2 yıl öncesinden bugüne kadar sürede ki olayları algılayışlarımızı değiştirirsek hayatı değiştirmiş oluruz. O kazayı engellersek arkadaşımız ölmez ve o andan itibaren yeni bir devir başlar. Peki bu başlangıç kimlere yansır. Beynimiz sadece bizim algılarımıza göre karar verir şu şartlarda. Ama sisteme yani bahsettiğimiz ortak zihne dahil olmuşsak artık o havuzdan besleniriz. Ve arkadaşımızın ölmemesi artık herkesin alısında yer alır. Bu arada günümüz bilgisayarlarının ( Bilgisayar Nedir_? ) bahsettiğimiz sistemi desteklemek için yetersiz olduklarından bahsetmeye elbette gerek yok.
Konuyu çok daha uzun ve detaylı hatta bilimsel olarakta açıklayabilirim. Ama burada değinmek istediğim asıl şey, yaratıcılıktı. Ve tabi fikirleriniz ne kadar gerçeklemesi zor gibi görünsede önemlidir ve paylaşılmalıdır. Çalışmakla başlamakta en önemlisi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder