8 Nisan 2010 Perşembe

Zamanda Yolculuk mu Dediniz _?? 2

Zamanda geçmişe gidebileceğimizi, o anı tekrar her detayına kadar yaşayabileceğimizi ve bunu o an orada olan insanların zihninden elde edeceğimizi zamanda yolculukmu dediniz_? adlı yazımızda anlatmıştık. Özetle tüm bilgileri bir havuzda topladık ve matrıx misali başımızabir alet takıp dahil olduğumuz bir sistem neticesinde istediğimiz geçmiş zamana gittik. Gitmiş olduğumuz zamanı video gibi izler olarak kabul etmek yerine çevremizde ki herşeyin var olduğunu var sayarsak o ana mudahale etme şansımız olur. Yani yanından geçtiğimiz arabaya dokunabilir, parktaki banka oturabilir yada denize taş atabiliriz. Günümüzde dahi pek çok oyun ve similasyon programı buna yakın bir ortam sunmakta. Eğer bunları kabul etmiyorsanız buradan sonrasını okumanız gereksiz olur.
Tüm bilgileri topladık ve verileri şekillendirdik. Sisteme dahil oldup 2 yıl öncesine gittik. O anki olay bir kaza durumu olsun, yakın bir arkadaşımızın başından geçen kaza. Kazadan birkaç dakika önce kaldırımda yüyürken aynı zamanda cep telefonu ile konuşan arkadaşımızı karşıya geçerken kendisine çarpacak olan araç konusunda uyardık. Ve o da karşıya geçmedi ve yaya yolundan yürümeye devam etti. Çok uçuk bir fikir gibi görünmekte diğmi_?
Aslında çok basit bir açıklaması var. Şimdi insan olayları algıladığı doğrultuda yaşamakta. Yani o an orada arkadaşına arabanın çarpması ve onun ölmesi algısal bir durum. Yani o haberi almasa idi kişi arkadaşının öldüğünü bilmeyecekti ve ona göre yaşayacaktı. Olaydan haberdar olması neticesinde olaya dahil oldu. Eğer öğrenmeseydi hayatında bu konuda bir değişiklik olmayacaktı.
Yani arkadaşı onun için yaşıyor olacaktı. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz; 2 bir rakamdır ama onun ifade ettiği içerik 2 şeklinden çok farklıdır. Olay algısaldır. 2 kalıplaşmış evrensel bir şekildir. Her yerde farklı söylenir ( two, iki, zwei ) ama aynı şeyi ifade eder. Bunun gibi arkadaşın ölmesi algısal bir durumdur.
Burada akla gelen ilk soru peki ya ölen kişi gerimi gelecek. Devamı gelecek yazıda ....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder