4 Nisan 2010 Pazar

Zaman ve Algılayış

Zaman değişken bir yapıya sahiptir. Farklı ortam ve durumlarda farklı algılanabilir. Her daim verilen örneklerle başlarsak; çok güzel bir bayanın yanında geçirilen bir zaman ile sıcak bir kazanın içinde yada üstünde geçirilen zaman elbette karşılatırılamaz. Bize hissettirdiği, geçen süre olarak bizim algılarımız her iki durumda da farklılık gösterir. Yani burada aktarılan herkesinde bildiği gibi zor bir durumda olduğunda zaman geçmek bilmez ama iyi bir durumda isen, zamanı yakalayamazsın. Lakin çoğu öğrenci yada öğrencilik yapmış arakdaşın da katılacağı gibi, özellikle mühendislik fakülteleri için söylüyorum zaman o sınavlarda nasıl geçerdi öyle. Yani zor bir durumdayız zamanın çok yavaş ilerlemesi lazım normalde ama su gibi akardı. Birkaç sorudan ibaret olan sınavlar için verilen o uzun uzun zamanlar nasılda fark etmeden biter ve gözetmenin uyarıları ile kendimize gelirdik. Burada bir parantez açıp özel üniversiteler ve eğitim sistemimiz konusuna ileride sık sık değineceğimizi belirtmek istiyorum. Siz fırsatınız varsa bu konuyla alakalı türkiyede özel üniversiteler yazısını ve bu konuyla alakalı baya yazı içeren siteyi dolaşabilirsiniz.
Bazende iyi bir ortamda iken zaman geçmek bilmez. Mesela bir futbol karşılaşmasında önde olan takımın taraftarı iseyseniz, zamnın geçmesini ve takımınızın galip gelmesini istersiniz ama zaman geçmek bilmez. Ve siz son dakika golü yiyebilirisiniz.
Yani zamanın hızlı yada yavaş geçmesi tamamen algıya bağlı olan bir durum ve bu durumunda içinde bulunduğumuz şartlara bağlıdır. Konuyla alakalı olarak ileride Einstein ın fikir ve deneylerinden bahsedeceğiz. Hareketli bir uçakta ve karada yaşayan kardeşlerin arasında oluşacak yaş farkı yada dünya üzerinde herhangi bir deneyim mutlak sonuç vermeyeceği gibi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder