11 Nisan 2010 Pazar

Gelecek ne ile gelecek_!

Yaşam kendi içerisinde bir dengeye sahiptir ve bu dengeyi bozsanız bile zamanla onu eski halina getirir. Eşitlik yazımda bu konuya biraz değinmiştim. Ve geleceğin sıradışı meslekleri haberi fikirlerimizi destekler nitelikte. Elektronik mühendisi cilt bakım uzmanı yazısı konuyla alakalı düşündürücü bir olay aktarmakta ve ilginç fikirler içermekte.

Günümüzde ihtiyaç duyulan ve rabet gören meslekler gelecekte pekte ilgi çekmeyeceğe benzemekte. Zira listede mühendislikler veya tıbbın pekçok alanı yer almamakta.

Teknolojik gelişmelerle birlikte yaşam ihtiyaçlarını belirler ve ona göre yolunu çizer. Yani yaşam kendi dengesini oluşturur. Jurassic Park filminde de buna benzer bir söz geçmekteydi; "Yaşam bir yolunu bulur"du yanlış hatırlamıyorsam. Dinazorların çiftleşmesini engellemek için alınmış olan tek cinsin doğaya bırakılması önlemi ile ilgili. Ve yaşam bir yolunu buluyordu. Çoğumuzun bildiği gibi dinazorlar çiftleşmeyi başarıyorlardı. Bozulmaya çalışılan düzenin nasıl kendi içerisinde otokontrole sahip olduğuna güzel bir örnek.

Gelelim sonuca; henüz meslek tercihi yapmamış olan arkadaşlar bu gelişmeleri ve haberleri dikkate almalılar. Bugün değilde mezun olduklarında ve iş yaşam sürelerinde ihtiyaç duyulacak alanlara yönelmeliler. Bizim gibi iş hayatında pek yol almamış olanlarda fırsatları kollamalı.Bakarsınız alan değiştirmişiz. Daha eskilerde artık ne yapacaklarını o kadar deneyimden sonra kendileri rahatlıkla karar verebilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder