5 Nisan 2010 Pazartesi

Baltalamak

Yaşamı boyunca çalıştı, çabaladı, boş durduğunu hiç görmedim derler bazı kişiler için. Acaba bunu çevrenizdekilerenden ne kadarına söyleyebiliyorsunuz. Yani bir insan gerçekten hayatı boyunca ilk günki şevkiyle çalışabilir mi_? Gününüzde böyle insanlar var mı halen_?
Genel olarak bu sorulara verilen cevaplar hayır oluyor. Bunun pek çok sebebi var. Öncelikle herhangi bir konuda söz sayibi olacak düzeye erişmek artık pekte kolay değil. Herhangi bir konu hakkında öğrenilmesi gereken mevcut o kadar çok detay var ki. Sadece konu ile alakalı olnalarda yetmiyor bazen, bu konuyla bağlantılı ve mevcut konunun sonuçlarını etkileyen alanlarda da bilgi sayibi olmak gerekli. Buda insanların kat etmesi gereken yolu uzattıkça uzatmakta. Sonuca gitmek, ürün elde etmek hiçte kolay değil. Bu durumda elbette kişinin öğrenme isteğinin ve enerjisinin azalmasına neden olmakta.
Diğer bir neden de kişinin bildiklerinin artması ile bir bencilleşme sürecine girmesi. Bildiklerinin insani duygular ile birleşmesi neticesinde büründüğü bu konuyla alakalı öğrenecek başka bilgi kalmadı durumu. Ama belli periyotlarla kendini yenileyen teknoloji gibi tüm bilimler ve alanlarda kendisini yenilemekte, yenilemek zorunda.
Bir başka neden de edinilen bilgiler ve deneyimlerin sonucu pozisyonların değişmesi ve yükselmek, üst düzey yönetici yada bilen kişi pozisyonuna geçmek. Artık geçilecek bir üst kalmayınca kişinin içinde ki hırsın, enerjinin kaybolma durumu. Bu hallerde de yeni bilgilere kendini kapatmak ile sonuçlanmakta.

Yani basit bir ifade ile bilmek ve yükselmek insanın hayata dair hırslarını ve enerjisini baltalamakta.

Bu arada konuyla bağdaşan Yükseldikçe Düşen Hayaller yazısını da okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder