9 Nisan 2010 Cuma

Öteki ......

Elif Şafak dünki Öteki Kadın yazısında çok önemli bir konuya değinmiş; hayatımızda ki ötekiler. Elif Şafak'ı okunmaya değer bir yazar olarak gördüğümü belirtmek isterim. Dünki yazısında da çok güzel tespitleri var. Ama sadece bir kadının başka bir kadına bakışından dem vurmuş.

Merak ediyoruz acaba “o kadın” bizden daha mı mutlu, daha mı şanslı, daha mı güzel, daha mı “daha”? sözleri aslında toplumun geneline uyarlanabilir. Komşunun evini merak edersin, seninkisinden daha mı güzel, mobilyaları dah mı yeni diye. Yan sınıfta ki öğrenciyi merak edersin dersleri nasıl, arkadaşları ile olan ilişkileri senden daha iyimi, sınav sonuçları, ailesinin maddi durumu hep merak konusudur ve senin için ötekidir. İş arkadaşının aldığı maaş, kaldığı semt, sorumluluklarını hep seninkiler ile karşılaştırırsın. Hep kendine bir öteki bulursun.
Bunun pek çok sebebi vardır. Başarısızlığında sende olmayan ötekinin şartlarını sebep gösterirsin. Senden kötü durumda olanlara bakarak kendini rahatlatırsın. Hayatını aslında ötekine göre şekillendirirsin. Bu yazıyı burada kesmek istiyorum ama bu konuya devam edeceğiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder