13 Nisan 2010 Salı

Öteki 2

Dünya bir zamanlar iki kutuptan oluşmakta idi. Sosyalizm ve kapitalizm blokları. Gelişen olaylar sosyalist düzenin devam etmesine olanak vermeyince tek kutuplu bir dünya kaldı elimizde ve yıllardır en büyük sorunumuzun bu olduğu dile getirilir sık sık. Yani karşıtı olmayan bir gücün tehlikesi. Ötekisi olmayan bir kaynağın tesir alanının ve etkisinin boyutları. Dünya siyasetide hayatımızda ki diğer herşey gibi ötekileri ile yapılıyor buradan da anlaşılacağı gibi.

Herşey karşıtı ile vardır zaten. Acı-tatlı, sıcak-soğuk, iyi-kötü gibi. Acıyı bilmemizi sağlayan tatlıdır aslında kötüyüde iyiye göre belirlediğimiz gibi. Tatlı olmasa acının artık bir anlamı olmaz. Yine aynı şeydir yani fiziksel olarak. Ama zihnimizde bıraktığı iz, o çok farklıdır artık. Tıpki iyiyide kötü ile tanımladığımız gibi. Bu hayatta herşeyin bir karşıtı vardır yani.

İlk yazımda da belirttiğim gibi bunun başlıca sebebi kendimize bir dayanak noktası oluşturmaktır. Nasıl acı olmadan tatlıda olmazsa karşılaştırabileceğimiz hayatlar olmazsa bizimkisininde pek anlamı olmaz. Umarım bu zamanla değişir ve herkes kendi hayatını yaşamaya başlar. Yada siz şimdiden öyle yapıyorsunuzdur.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder