6 Nisan 2010 Salı

Örnek İnsan

Bundan bir-iki hafta önce şike skandalında şok tutuklamalar olarak servis edilen haberlerden sonra gündemde Rıdvan Dilmen göz altına alındı haberi yer almakta. Şimdi konumuz bu olaylara nasıl yaklaşıldığı. Gerçekleşen tutuklamaların sıradışı bir vaka olduğu için mi yoksa tutuklanan kişinin konumundan dolayı mı haber değeri kazandığı.
Bazen olayın içinde ki kişi olayın önüne geçebilmekte. Tarkan ile ilgili yaşanan uyuşturucu skandalı üstte veriğim haberlere ek olarak duruma güzel bir örnektir. Normalde haberin veriliş şekli uyuşturucu kullanılması ile ilgili olması gerekirken ön plana çıkarılan Tarkanın olayın içinde yer alıyor olmasıdır. Elbette ilgi görmek adına böyle yöntemlere başvurulabilir. Ama geri planda kalan olayların haber değeri göz ardı edilmemeli. Hem uyuşturu kullanmak hemde yasadışı telefon dinlenmesi irdelenmesi gereken konular olsa gerek. Yani olayı yüzeysel bir şekilde geçmekten ziyade derinlemesine incelemek yerinde olacaktır.
Ayrıca göz önünde bulunan ve üst düzey mevkilerde yer alan ( politikacılar hariç ) kişilerinde yanlış yapmalarının, yasaları dikkate almamalarının gerçekleşebilecek bir ihtimal olduğu kabul edilmelidir. Yünanistanda ki kriz hepimizinde bildiği gibi rakamlarla oynanması ve bunun gelenek haline getirilip düzenlemelere gidilmemesi sonucu patlak verdi. Yani hadi bizde olur deyip geçelim diyeceğim ama kendimize her daim örnek aldığımız! ve muasır olarak kabul ettiğimiz Avrupada da benzer bir durum mevcut. Yani adamların bizden farkı yok, böylesi durumlarda haberi magazinleştirmek dışında. Bizde bir anayasa değişikliği içerik dışında her konuyu tartışmaya açtı maşallah.
Nereye varmamız gerektiğine gelince, toplum olarak kontrol mekanızmamızı geliştirmemiz ve insan odaklı olan her konuda illa yanlışın ve saptırmanın yer alabileceğini kabul etmemizdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder