26 Nisan 2010 Pazartesi

Nasıl Yorumlamak Gerek

Her insan kendini özgürce ifade edebilmelidir. Lakin söylediklerinin doğruluğu ve içerdiği anlam konusunda sorumlu olduğunu unutmamalıdır. Ve bu konuda bir bilinç oluşmasıda eğitim düzeyimizin artması ile olacaktır. Bu konuya vekilde olsa dikkat etmesi gerektiğini kişi bilmelidir. Ki vekilimiz bu duruma dikkat etmemiş.

Denizli BDP il kongresinde konuşma yapan Bitlis ili milletvekili Nezir Karabaş aşağıda ki ifadeleri kullanmış. Haberin tamamı BDP`li vekilden tartışmalı sözler başlığı ile verilmiş.
"Türkiye Cumhuriiyeti Devleti`nin Ermeni halkına o katliamı yaşattığı için, Kürt halkına bazı günahlarda ortak ettiği için, Türk halkına da 90 yıldır gerçekleri ters yüz edip onlardan gizlediği için özür borcu var."

Benim asıl değinmek istediğim konu yukarıda ki sözler. Şimsi sözleri nasıl değerlendirmek gerekli. Evet Ermeni halkında suçsuz ailelerin, kadınların, çocukların çeşitli zorluklara maruz kalmasına neden olunmuştur ve bu konuda yapılması gerekenler vardır. Özürde bunlara dahil edilebilir. Kürt halkını yok sayan bir dönemde gerçekleşmiştir. Ermeniler konusunda ortak edilmişmi bilgim yok ne anlama geldiğinide anlamadım. Kürt halkı Ermenilere Zulm konusunda zorlanmıştır demek istemiş galiba. O halde ne duruyorsun ÖZÜR DİLESENE ERMENİ HALKINDAN. Ve evet Türkiye Cumhuriyeti vadandaşlarından gerçekleri gizlemeye çalıştığı içinde suçludur ülkeyi yönetenler. Burası önemli Türk halkından gizlediği için değil.

Eğer sözleri bir kez daha okursanız, nasıl bir ayrımcılık içerdiğini ve bu ülkede yaşayan üç halk vardır mesajını nasıl verdiğini görürsünüz. Gerçi burada belki amaç zaten bu vurguyu yapmaktır orasını bilemem. Ama başbakanımız bile 23 Nisan da koltuğuna oturttuğu öğrenciye “Başbakan’sın, ister asar, ister kesersin” diyor. Nasıl yönetildiğimizide dile getirmiş oluyor aslında. Yada aklından geçenleri boş bir anında dile getirmiş. Tıpki yukarıda ki vekilimiz gibi.

Siz siz olun ne söylediğinize dikkat edin derim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder