1 Nisan 2010 Perşembe

İş Yeri İlişkileri

Kişi söylediklerine dikkat etmeli. Heleki bu kişinin elinde yetki varsa daha bir özenli olmalı. Öğretmen öğrencisine, müdür memuruna, işverende çalışanına karşı tutumuna, davranışlarına ve söylediklerine dikkat etmeli. Alelade söylenen bir söz karşı taraftan farklı alıgılanabilir ve sonucunun nereye varacağı belli olmayabilir.
İnsan öyle bir varlık ki, zihinsel ve bedensel özellikleri çok kolay değişebiliyor. Görülen bir simge, işitilen bir söz veya yapılan bir eylem kişiyi olumlu etkileyebileceği gibi çok olumsuzda etkileyebiliyor. Mesela birçok Ar-Ge departmanında ve global şirkette çalışanların mesai saatleri içerisinde belli bir zaman dilimini kendi seçtikleri herhangi bir konuya ayırmaları için fırsat veriliyor. Bu durumun geri dönüşümüde daha yaratıcı ve yararlı fikirler oluyor. Bunun izahı elbette çok basit; özgür beyinler daha yapıcı ve yaratıcıdır.
Bu gibi sebeplerden dolayı sorumluluğumuz altındaki kişilere gerek yaklaşımımız gerekse davranışlarımızda dikkatli olmalıyız. Üst pozisyonunda değilsek bile çalışma arkadaşlarımıza karşı tavırlarımızda önemlidir. Herhang, bir konuda yardım ederken yada isterken veya sosyal ilişkiler kurarkenki davranışlarımız o kişinin performansında çok etkili olabilir. Mesela çay getirip- götürüyor olunsa bile servisde ki güler yüzlülük ve iletişim karşıda ki kişide olumlu bir hava yaratabilir. Keza çayı alan kşinin tavırlarının da karşıda bırakacağı izlenimler gibi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder