27 Nisan 2010 Salı

İnovasyon Nedir _?



İnovasyon tek cümle ile ifade edilmek istendiğinde; "Yeniliği paraya dönüştürmek" olarak yapılabilir. Zira radyoru icat eden Guglielmo Marconi diye bilinir. Ama radyo dalgalarını iletmeyi başaran ilk bilim adamı Alexander Stepanovitch Popov dur. Yani radyo konusunda inovasyon yapan Marconi olmuştur radyo dalgalarını bulan kişi değil. İnovasyon Örnekleri başlıklıklı yazı içinde bu tip örnekler barındırmakta.

Benim vermek istediğim güncel örnekler THY nın ve Türk Telekomun uygulamaları. THY İstanbul-New York seferlerinde ikram servis uygulaması için aşçı bulunduracakmış. Haber THY da uçan aşçı şeklinde sunulmuş. Keza Türk Telekomda hacı adaylarımız için hac bölgesinde gerek Türkiye yi ararken gerek bulundukları ülke içinde arama yaparken kullanabilecekleri ekonomik kartları piyasaya sürmüş. Adınıda HacKart koymuşlar.

İnovasyon görüldüğü gibi mucitlik yapmak olarak kabul edilemez. İnovasyon yapılan mucitliğin paraya çevrilmesi ve kullanıma uygun hale getirilmesidir. Bol inovasyonlu bir hayat dileğiyle...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder