14 Nisan 2010 Çarşamba

Gerçek Bağımsızlık

Türkiye Cumhuriyeti herkesinde bildiği gibi emperyalist güçlere karşı verilen zorlu bir mücadeleden sonra kurulmuştur. Bu uğurda feda edilen canlar ve mevcut zor şartlar altında yapılan fedakarlıklar anlatmakla bitmemektedir. Bu savaş bağımsız olmak ve esir olmak arasında yapılan tercihin neticesidir. Şehitlerimizi rahmetle anıyor, bu savaşta en küçük bir katkısı olana dahi ödeyemeyeceğimiz kadar büyük bir borcumuz olduğunu unutmamamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

Lakin kurulmuş olan bu bağımsızlık simgesinin nasıl yönetildiği ve yapılan onca fedakarlıktan sonra çıkarlar uğruna verilmiş yanlış kararlara yapılması gereken haklı bir itiraz hakkımız olduğunu düşünüyorum. Bu gruba Atatürkü de dahil ettiğimde çoğu dostum gibi bu satırları okuyanların çoğunluğununda tepki göstereceğinden eminim. Evet seçme ve seçilme hakkı verilmiş bu topluma ama onlarca sene tek parti yönetmiş ülkeyi. Devletçilik ve devlet adı altında özel teşebbüslerin önü kesilmiş gelişme ve halk devlete bağlanmak zorunda bırakılmıştır. Sonrasında Atatürk'ün en çok eleştirdiğim yönü olan askerlerin siyesete girmesine izin vermesi durumu söz konusu ki bu sorun günümüze kadar etkili olmuş ve Ergenekon adı altında temizlenmeye çalışıldığı idda edilmektedir. Atatürk döneminden sonrada işler değişmemiş; İnönü, Menderes, Demirel, Ecevit ....en nihayetinde Erdoğan. Eliştirilecek o kadar çok yönleri var ki bu blog yetmez. Elbette bunun yanında yaptıkları onlarca yararlı uygulamlarıda var. Ama onları görmemizi engelleyen hataları çok daha fazla fazla. Ve bu sistemin baştan kokmuş bir balık olduğunu, öyle ilerlemiş ve ilerlemekte olduğunu görelim artık.
Bizi eğitmeyin artık,çünkü biz sizin değil,bu milletin hizmetkarı ve onun tarihsel mirasının bekçileriyiz.Biz kefen değil,gerçekten bağımsız bir Türkiye'ye uyandığımız o bayram günler için bayramlıklar istiyoruz.
Bu sözler Face B.kumuzu Çıkarmadan başlıklı yazının sonuç kısmını oluşturmakta. Yazı ülkemiz için geçerli tespitler içermekte. Bu tarz yazılar yazacak kişileri yetiştirebilen bu sistemi eleştirmek ne kadar haklı bilmiyorum ama bu tarz yetişkin sayısını artırabileceğimizi bilmekte eleştirmek için sebeptir bence.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder