26 Nisan 2010 Pazartesi

Faiz Arttırımı

Merkez bankası vaad ettiği gibi yabancı para zorunlu karşılık oranlarını yükseltmeye başladı. Bunun devamının gelmesi ve özellikle yaz aylarından sonra gösterge faiz oranlarında artışa gidilmesi izlenmesini beklediğim yol. Aynı zamanda faizlerin yıl sonuna doğru artması altın ve borsada realize edilebilecek kar beklentisi demektir. Yatırımlarınızı buna göre yapmanız önerilerim arasında yer almakta. Ama neye yatırım yapacağınıza elbette siz karar vereceksiniz.

Bu arada asıl değinmek istediğim konu konut alım ve satımı. Gösterge faizlerin artacağı beyan edilen bir ortam var. Değeri miktar anlamında sabit kalan bir konotun artan faizler nedeniyle gerçek değeri artmış olcaktır. Yani konut kredisi ile alınan bir eve ödenecek miktar yükselen faizlerle birlikte artmış olacak. Yaz ayları ile hem yerel halkın hemde gurbetçilerin ilgisinin mevsimsel etkisi neticesinde fiyatların azda olsa kıpırdanabileceğide göz ardı edilmemeli. Ve tabi yaz aylarında evlenme oranlarının artması sonucu talebinde artacağı unutulmamalı.

Aynı zamanda artan enflasyonun fiyatlara nasıl yansıyacağını kestirebilmek pekte mümkün gözükmüyor. Lakin krizlerden sonra gündeme gelen baz etkisinin ev fiyatlarınada benzer bir etki yapması olası görünmekte. Bu konununnda karar verirken göz önünde bulundurulması yararlı olacaktır.

Sonuç olarak yatırımlarını mülkte kullanmak isteyenlerin ellerini çabuk tutmaları yararlı olcağa benzemekte.

1 yorum:

  1. şimdilerde, yunanistandaki ekonomik durumun sonucunda o bölgede ve dolayısıyla euro bölgesinde faiz oranlarının yükselmesi, dolaylı olarak ülkemizde de faiz oranlarının zaman içinde yükselmesine sebep olacağı öngörülmekte. bundan yola çıkarak duruma göz atıldığında tavsiyelerinin yerinde olduğu tespitinde bulunsak galiba hata etmiş sayılmayız ;)

    YanıtlaSil