6 Nisan 2010 Salı

Etik

Dün Galatasarayın Sivasspor deplasmanında oynadığı maçın son dakikalarında yediği gol sonrasında Baros un gülmesi cimboma gönül veren arkadaşlar arasında tepki görmesine neden olmuş. Haberin detayları Cimcom gol yedi Baros güldü olarak verilmekte.

Acaba barosun yaptığı etik mi_??

Maçı izlemedim, gülmesi basit bir gol olduğu içinde olabilir, son dakikada yendiği içinde. Mühim olan, yanlışta olsa tanıdığın bildiğin kişilerin yaptıklarına tepki göstermemek mi lazım. Sırf takım arkadaşı diye yaptığı yanlışa gözmü yummalı bir sporcu. Diyelim ki takım içi dayanışma için buna evet cevabını verdiniz. O halde soruyu hemen yöneltiyorum, peki herhangi bir üst düzey kişi yanlış yaptığı zaman aynı görüşteyiz diye oy verenleride mi tepki göstermeyecek. Soruşturma yürüten yetkili aynı taraftayız sorun yaratmayayım mı diyecek. Suç işleyen kişiyi komşum diye saklamak mı lazım. Bu gibi örnekleri çoğaltmak mümkün. Elbette spor ile siyaset yada yasaları karşılaştırmanın doğru olmadığını düşünebilirsiniz. Ama bende yünanistan örneğini veririm. Bunun bir algı olayı ve bütün olarak irdelenmesi gerekmekte. Ülkenin en saygın kuruluşları yalan yalnış rakamlar beyan etmişler. Siz artık kolay kolay bu ülkedekilere güveneilirmisiniz _?? O rakamları sadece bir kişi yada kurum incelemiyor, sadece Yunanistan yetkilileride incelemiyor. Avrupa Birliği üyesi olduğu için pek çok denetimden geçmekte bu veriler. Yani birilerinin göz yumması ile başlayan süreç nerelere kadar gitmiş.
Yani basit bir şey gibi görünen, hata yapmakta olan takım arkadaşına tepki göstermeme Galatasarayın önümüzde ki haftalarda da benzer sonuçlar almasına neden olabilir, ülke saygınlığının yitirilmesinede.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder